Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie ogólne od tyłu sali. Na środku tył tłumu ludzi. Siedzą na krzesłach. Przed nimi mężczyzna przy mikrofonie.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Anna Magda

Autor wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

Beneficjenci programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2023 z obszaru Bieszczad będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie z budżetu państwa. O tym, że otrzymają dodatkową pomoc finansową na tzw. wkład własny poinformowano dziś podczas konferencji „Forum dla Bieszczad”.

 

O Bieszczadach tylko w Bieszczadach – taka idea przyświecała organizatorom konferencji, która odbyła się w malowniczym zakątku naszego województwa. Gościnnych progów użyczyła Stanica Kresowa Chreptiów w Lutowiskach i choć stolicę Polski od tego miejsca dzieli dość spora odległość, spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród gości forum obecna była sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch, a także samorządowcy z większości bieszczadzkich JST, przedstawiciele przedsiębiorców, spółek skarbu państwa i organizacja pozarządowych.   

 

To był obszar niedoinwestowany, wymagający dodatkowych źródeł finansowych. Stąd też w 2017 roku przyjęliśmy założenia, a w 2018 uruchomiliśmy program dla Bieszczad, składający się z czterech komponentów tematycznych. Przez 5 lat trwania tego programu udało się zrealizować naprawdę wiele cennych projektów za łączną kwotę 1,69 mld zł. Były to inwestycje w infrastrukturę transportową, wsparcie dla przedsiębiorców czy projekty społeczne. Dziś wiemy, że były to dobrze zainwestowane pieniądze – mówiła sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Bieszczady są naszą dumą. By w pełni ułatwić, udostępnić mieszkańcom tę wspaniałą część regionu rząd podjął kluczowe decyzje, które w synergii z Funduszami Europejskimi dały ten wspaniały efekt, o którym dziś mówimy. Były to m.in. inwestycje w tzw. jakość życia czyli wpływające znacząco na jakość wypoczynku, który Bieszczady proponują. Na sam ten cel przeznaczonych zostało z rządowego programu Polski Ład 441 mln zł. Samorząd województwa otrzymał z tych środków ponad 100 mln zł na inwestycje drogowe – dodała wojewoda Ewa Leniart.

 

Bieszczady mają szczęście do ministrów. Mocno o ten obszar zabiega Marek Kuchciński jako minister, a wcześniej jako marszałek. Potem ministrowie Jerzy Kwieciński i Adam Hamryszczak, a teraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Mieliśmy również tę świadomość, że Bieszczady trzeba chronić, wzmacniać, pielęgnować. Dlatego uruchomiliśmy również nasz program strategiczny dla Bieszczad, jako kolejna forma wsparcia dla tego obszaru. To była pewna sekwencja działań przemyślanych, konsekwentnych, dający efekt synergii, kumulacji i pozytywnych efektów o których tutaj rozmawiamy – mówił marszałek Władysław Ortyl.     

 

 

Podczas konferencji prasowej minister ogłosiła kolejne rządowe wsparcie dla Bieszczad. Beneficjenci programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2023 będą mogli liczyć na pokrycie tzw. wkładu własnego. Instytucją zarządzającą programem jest samorząd województwa podkarpackiego.

 

Mamy się czym pochwalić, ale jest jeszcze wiele do zrobienia, aby pokazać piękno i zwiększać dostępność Bieszczad. Rząd podjął decyzję o przeznaczeniu środków z budżetu państwa, na tzw. wkłady własne do programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. To kwota 382 mln zł. Chcemy w ten sposób odciążyć budżety samorządów, organizacji pozarządowych i innych potencjalnych beneficjentów – ogłosiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Można powiedzieć, że nasz regionalny program znów się powiększył, tym razem o tę kwotę 382 mln zł. Teraz jest to już prawie 10 mld 800 mln złotych. Bardzo za to wsparcie dziękuję. Ruszają pierwsze nabory i konkursy, ale to nie wszystko. Tworzymy dokumentacje kolejne projekty m.in. obwodnica Leska, ścieżki rowerowe, mała i wielka pętla bieszczadzka itp. Jest jeszcze program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej i dalsze wsparcie rządu – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Tematyką przewodnią forum była prezentacja projektów i inwestycji z obszaru Bieszczad. I część, która była Kalejdoskopem Projektów Bieszczadzkich podzielono na 4 działy tematyczne, zgodnych z komponentami rządowego programu: „Bieszczady bliskie”, „Bieszczady zielone”, „Bieszczady dla mieszkańców” i „Bieszczady przedsiębiorcze”. Prezentowano w niej m.in. nowe inwestycje realizowane w Bieszczadach z naciskiem na projekty w infrastrukturę transportową. Prezentowali je m.in. Bogdan Tarnawski, dyr. GDDKiA w Rzeszowie oraz Joanna Szozda, dyr. Departamentu Dróg i Transportu Zbiorowego w urzędzie marszałkowskim. W części poświęconej przedsiębiorcom prezes zarządu Podkarpackiego Funduszu Rozwoju Krzysztof Staszewski mówił o rozwoju MŚP w Bieszczadach. Z kolei Agnieszka Pieniążek, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” mówiła o działaniach na rzecz zachowania kulturowej unikalności Karpat, a Mariusz Wermiński, prezes Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej prezentował projekty Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

 

W II części dyskutowano o planach dla Bieszczad. Najpierw Ernest Nowak przewodniczący Związku Bieszczadzkich Gmin Pogranicza w Ustrzykach Dolnych prezentował Strategia rozwoju Bieszczad w perspektywie do 2030 r. Następnie zaproszeni goście wysłuchali ciekawej dyskusji nt. „Potrzeby i wyzwania versus możliwości w zakresie wsparcia obszaru Bieszczad”. Debatę moderował red. Adam Głaczyński z Radia Rzeszów, a uczestniczyli w niej: Anna Sulińska-Wójcik, z-ca dyrektora Departamentu Programów Regionalnych, Rafał Baliński, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej, Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania FEP UMWP, Magdalena Sobina, dyrektor Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP, Marek Andruch, starosta bieszczadzki, Aniceta Brągiel, prezes Lokalnej Grupy Działania Nasze Bieszczady oraz Dawid Lasek, wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Forum dla Bieszczad 2023

Foto Anna Magda

Video Mateusz Romankiewicz