Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna przed siedzącymi ludźmi. Mówi do mikrofonu.

 


Autorzy tekstu: Dorota Jamrozy, Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Autor zdjęć: Dorota Jamrozy

Departament Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Odpadami UMWP  

 

Na Zamku w Baranowie Sandomierskim dyskutowano o atutach i wyzwaniach podkarpackiego winiarstwa. Gośćmi konferencji pod takim właśnie tytułem byli wicemarszałek województwa Piotr Pilch, poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos oraz radna województwa Kamila Piech. 

 

W spotkaniu uczestniczyli podkarpaccy winiarze, przedstawiciele Ministerstwa  Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, lokalni samorządowcy, a także mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego. 

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że rolą samorządu województwa jest stymulowanie rozwoju regionu w bardzo wielu dziedzinach i obszarach. Podkarpackie  ma ogromny potencjał w dziedzinie winiarstwa a my jako samorząd widzimy go i działamy, by dobrze go wykorzystać i promować – mówił podczas debaty w Baranowie Sandomierskim wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

Goście konferencji dyskutowali o sukcesach regionalnego winiarstwa, wyzwaniach, jakie stoją przed winiarzami oraz instytucjami, które wspierają ich działania a także szansach na rozwój tej dziedziny rolnictwa w polskich regionach. 

 

O tym  na jakim etapie rozwoju jest w Polsce na Podkarpaciwiniarstwo mówiła dr Katarzyna Korzeń założycielka Akademii EnoRozwoju oraz EnoPortaluJarosław Wesołowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił o działaniach podejmowanych przez ten resort.  

 

Mateusz Zych reprezentujący Winnicę Księżycową przedstawił w czasie konferencji założenia  Strategicznego Programu Rozwoju Podkarpackiego Winiarstwa na lata 2024-2026

 

W czasie debaty zaprezentowano najważniejsze postulaty, do realizacji zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i regionalnym, które w znaczący sposób pozwoliłyby na przyspieszenie rozwoju winiarstwa na Podkarpaciu

 

Wśród wyzwań są między innymi kwestia działań, które pomogłyby winnicom i winiarzom tworzyć nowe możliwości prezentowania i sprzedaży swych produktów – mówił na Zamku w Baranowie Sandomierskim Mateusz Zych, właściciel Winnicy Księżycowej. 

 

W czasie spotkania  dyskutowano o strategicznej i partnerskiej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpackich, a regionalnymi jednostkami administracji rządowej i samorządowejMówiono o szansach o promocji Podkarpacia poprzez winiarstwo, o możliwości organizacji stałego cyklu festiwali winiarskich na terenie regionu. 

 

Wstępnie mówiono o propozycji wsparcia organizacji Konwentu Winiarzy Polskich na Podkarpaciu w 2026 roku. Proponowano także rozwiązania dotyczące rozwoju enoturystykiw województwie, między innymi poprzez organizację wizyt studyjnych w winnicach. 

 

Spotkaniu w baranowskim zamku towarzyszyła prezentacja regionalnych win oraz serów od wytwórców z Podkarpacia.

 

Galeria zdjęć: