Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Kobieta w czerwonej sukni ogląda stoisko.

 


 Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro prasowe UMWP

 

XVII edycja naszej prestiżowej Ekogali udowadnia, że Podkarpacie to miejsce, gdzie stawiamy na jakość i rozwój, opierając się na naszych najlepszych tradycjach i bogatym dziedzictwie. Nasza żywność wysokiej jakości pokazuje, że pielęgnowanie tradycji i stawianie na nowoczesność i rozwój idą u nas w parze – mówiła wicemarszałek województwa Ewa Draus otwierając międzynarodowe targi produktów i żywności wysokiej jakości Ekogala 2023. 

 

Pysznie, gwarnie i wesoło, wśród setek wspaniałych zapachów i niewiarygodnych smaków, w otoczeniu kolorów i kształtów przywodzących na myśl dom ukochanej babci tuż przed świętami – tak zaprezentowała się odwiedzającym ją tegoroczna Ekogala. W imprezie bierze  udział ponad 100 wystawców, którzy - jak co roku - prezentują pyszne smaki, sprawdzone receptury swych tradycyjnych wyrobów, wyrafinowane produkty oraz interesujące nowości. 

 

Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości, które odbywają się już po raz XVII, przez dwa dni - 16 i 17 grudnia 2023 roku - goszczą w G2A ARENA, czyli Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w  Jasionce k. Rzeszowa. Organizatorami Ekogali są wspólnie Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marcin Fujarowicz Prezes Związku Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”.  

 

Wśród tłumów, które przybyły, aby wziąć udział w świecie ekologii i tradycyjnej żywności znaleźli się obok wicemarszałek Ewy Draus także inni przedstawiciele samorządu województwa. Obecny był  przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz i wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś. Zjawili się także radni województwa Krzysztof Feret i Mariusz Król. Przybyli także posłowie Tadeusz Chrzan, Kazimierz Gołojuch i Fryderyk Kapinos. Rzeszów reprezentował prezydent Konrad Fijołek. Na targi przybyli także przedstawiciele miast z Rumunii i Ukrainy. 

 

Z pewnością każdy pasjonat dobrej kuchni, zdrowego odżywiania, ekologii oraz naturalnych kosmetyków może znaleźć na Ekogali coś właśnie dla siebie. Na odwiedzający targi w prezencie czekają choinki, sianko wigilijne, filcowe zawieszki choinkowe oraz słomiane dekoracje świąteczne. 

 

W czasie oficjalnego otwarcia Ekogali wicemarszałek województwa Ewa Draus podkreślała zaangażowanie regionu w promocję swych atutów, wśród których ważne miejsce zajmuje świetna kuchnia, oparta na tradycji i produktach najwyższej jakości. 

 

Targi Ekogala są ważnym wydarzeniem nie tylko dla regionu. Skupiają tych, którzy od lat wytwarzają żywność wysokiej jakości i tych, którzy dopiero stawiają w tej branży pierwsze koki. To jest miejsce, gdzie konsumenci mogą poczuć, jak doskonała jest jakość produktów, miejsce gdzie kształtują się gusty, poznaje się smaki, dzieli doświadczeniami. Ekogala to od lat także okazja do skonfrontowania z oczekiwania klientów, forum wymiany wiedzy i doświadczeń, przestrzeń dla rozmów handlowych i zawierania umów. To wreszcie okazja, aby z radością poczuć ducha nadchodzących świąt i ułatwić oraz uprzyjemnić sobie  przygotowania do nich – podkreśla wicemarszałek województwa Ewa Draus. 

 

Z pewnością w tym miejscu każdy może się przekonać, ze jesteśmy krainą niezapomnianych smaków – zaznaczyła wicemarszałek. 

 

Ekogala przypomina nam, jak ważną rolę w naszym życiu spełnia odżywianie i jak ważna jest wysoka jakość, tego co jemy. Chcemy, aby nam wszystkim żyło się lepiej, a rolą samorządu jest także tworzenie przestrzeni dla promocji wysokiej jakości w wielu dziedzinach życia, także tej tak niezbędnej jak jedzenie. Ja sam chętnie będę degustował wiele  rzeczy tu zaprezentowanych – mówił prezydent Konrad Fijołek. 

 

O tym jak ważne jest to, co znajduje się na talerzu przypominał Marcin Fujarowicz Prezes Związku Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”.  

 

Wśród rolników i wytwórców żywności znane jest  takie powiedzenie – ludzie znają swojego lekarza, swojego proboszcza, swojego prawnika, dostawcę paczek czy sprzedawcę w sklepie za rogiem. Ale czy znają swojego rolnika ? Zwykle nie, a Ekogala jest także po to, aby to zmieniać. Bo tu mogą państwo spotkać wielu tych, którzy wytwarzają produkty najwyższej jakości, także produkty ekologiczne. I dzięki temu wiedzą Państwo co trafia na wasz stół – podkreślał Marcin Fujarowicz. 

 

Pierwszego dnia targów na Ekogalę przybyły tłumy. Na odwiedzających, którzy od samego rana nie zawiedli – czekały  warsztaty i pokazy, liczne degustacje i prezentacje oraz możliwość zakupu wielu produktów, nie tylko żywności, ale także naturalnych kosmetyków. W czasie tegorocznych targów wystawcy prezentują: oleje, kozie sery, dżemy, pieczywo,  kwas chlebowy, owoce, warzywa, kapustę kiszoną, soki, miody, przetwory owocowo-warzywne, wyroby cukiernicze, wędliny, mięsa, zioła, produkty ziołowe, przyprawy, herbatki, nalewki, wina ekologiczne, kosmetyki, nasiona i wiele innych produktów.   

 

Pierwszego dnia targów rozpoczął się towarzyszący im XVII już Europejski Konkurs Kulinarny, podczas którego można było nie tylko obserwować zmagania uczestników, uczniów 10 szkół gastronomicznych, ale nawet nauczyć się co najmniej kilku kulinarnych trików.  Odwiedzający targi mieli szansę pogłębić swą wiedzę w dziedziny ziołolecznictwa, a to za sprawą spotkania z farmaceutką, a jednocześnie zielarzem i dietetykiem Jolantą Miklar, która zaprezentowała  wykład „Z ziołowego ogródka”. 

 

W czasie Ekogali nie zapomniano o bożonarodzeniowych tradycjach, które z takim pietyzmem są na Podkarpaciu pielęgnowane. Występ artystyczny „Zespołu Regionalnego Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy został przyjęty gromkimi  brawami i wieloma szerokimi uśmiechami.  

 

Organizatorzy Ekogali pomyśleli także o atrakcjach dla najmłodszych jej uczestników. Dla nich właśnie zaaranżowana została strefa warsztatów i animacji ,Podkarpackie wczoraj i jutro”. Stoisko zostało podzielone na część nawiązującą do czasów PRL oraz tę odpowiadającą za innowacyjność i wybiegającą w przyszłość. Na strefie odwołującej się do czasów sprzed kilkudziesięciu lat dzieci mogły spróbować swoich sił przy kole garncarskim oraz stworzyć własną tabliczkę czekolady. W ramach warsztatów najmłodsi tworzyli ozdoby choinkowe w dawnym stylu. Druga część strefy dla najmłodszych ukazywała przyszłość i innowacyjność. Tam można było wypróbować okulary z wirtualną rzeczywistością, zobaczyć pracę robota oraz wziąć udział w warsztatach z użyciem długopisów 3D.

 

W tym roku wszyscy chętni do odwiedzenia Ekogali mogli bezpłatnie skorzystać z przejazdu Podmiejską Koleją Aglomeracyjną (PKA). Stacja kolejki od kilku miesięcy znajduje się bowiem tuż obok regionalnego lotniska, około 100 metrów od wejścia na teren targów.   

 

Po raz kolejny targi zostały zorganizowane są w ramach  Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020 i finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koordynacją organizacji i przebiegu targów od lat zajmują się pracownicy Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP, którzy przygotowania do każdej kolejnej edycji imprezy zaczynają nazajutrz, po jej zamknięciu. 

 

W niedzielę, 17 grudnia targi czekają na gości od godziny 10 do 17. 

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: EkoGala 2023 | Dzień Pierwszy