Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie grupowe. W trzech rzędach delegacja Podkarpacia na Expo 2020 oraz lokalni przedsiębiorcy. Na pierwszym planie tradycyjne arabskie jedzenie.

 


Ostatni dzień podkarpackiej delegacji w Dubaju był okazją do lepszego poznania lokalnej kultury. Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat praktycznej wiedzy o dziedzictwie kulturowym Dubaju, etyce biznesowej, lokalnej kulturze oraz etyce lifestylowej z kontrahentami.

Samorząd województwa podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch wraz z przewodniczącym sejmiku Jerzym Borczem oraz radnym Krzysztofem Feretem. 

Delegacja skosztowała tradycyjnego śniadania, które do tej pory jest podawane w tradycyjnych rodzinach. Prelekcję poprowadziła Ruqaya Al Hamiri. Przedsiębiorcy zainteresowani kulturą zadawali pytania o stereotypy, o modę oraz o tradycje kulinarne.

Był to ostatni dzień podkarpackiej delegacji w Dubaju. Wystawa czasowa samorządu województwa na EXPO 2020 Dubaj koncentrowała się wokół postaci Ignacego Łukasiewicza oraz walorów gospodarczych i turystycznych województwa. Atrakcją była m.in replika pierwszej lampy naftowej, ruchomy portret Łukasiewicza oraz deskal z jego podobizną. Akcentem krajobrazowym były fotografie flory i fauny Podkarpacia oraz nagrane przez przyrodników odgłosy regionalnej przyrody. Wystawa była połączona z panelami naukowymi, które skupiały się na rozwoju Podkarpacia, kierunku w jakim zmierza oraz innowacyjnej przyszłości naszego regionu. 

Pomimo dzielącej nas odległości od Polski na EXPO sytuacja graniczna była wciąż zauważalna. Na polskim pawilonie wyświetlano hashtag #StandWithUkraine oraz rozdawano ukraińskie przypinki i flagi. Ponadto wicemarszałek Pilch odwiedził pawilon ukraiński, gdzie poruszające hasła solidarności przyklejane są na małych karteczkach w całym budynku we wszystkich językach świata. 

Ze względów pandemicznych obecne wystawy światowe zostały przełożone w czasie i trwały od 1 października 2021 do końca tego miesiąca. Kolejne EXPO odbędzie się w 2025 roku w japońskiej Osace. W pawilonie japońskim można było zobaczyć pierwsze prototypowe makiety EXPO 2025.

Autor tekstu: Anna Magda
Autor zdjęć: Michał Hubala
Biuro prasowe UMWP