Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Publiczność siedząca przed sceną.

 


Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjeć: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

W Rzeszowie wystartowała druga edycja CSF22 czyli festiwalu innowacyjnych pomysłów na biznes. Podczas Demo Day startupy zaprezentują się inwestorom i powalczą o ich zainteresowanie oraz nagrody finansowe. Carpathian Startup Fest to także dwa dni debat, prelekcji, konferencji, spotkań oraz biznesowych rozmów o gospodarce i szeroko rozumianych innowacjach.

 

Carpathian Startup Fest to pomysł, który zrodził się w Rzeszowskiej Agencja Rozwoju Regionalnego, która wraz z partnerami – wśród których jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego – postanowiła stworzyć miejsce prezentacji dla osób, które mają pomysł na innowacyjny biznes i szukają wsparcia inwestorów oraz instytucji otoczenia biznesu.

 

Podczas inauguracji wydarzenia Mariusz Bednarz - prezes RARR, mówił o tym, jak doszło do stworzenia takiego spotkania i co legło u jego podstaw:

 

Pomysł dojrzewał w RARR przez kilka lat. Byliśmy przekonani, że Podkarpacie powinno znaleźć się na mapie imprez, których zadaniem będzie łączyć młode przedsiębiorstwa i innowatorów z funduszami inwestycyjnymi oraz prywatnymi inwestorami. Zaczęło się od idei, a teraz jest czas na jej rozwój – mówił prezes RARR.

 

Obecny na wydarzeniu marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że jest to niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa, która przełoży się na rozwój nie tylko Podkarpacia. Marszałek mówił również o tym, że choć światowa i krajowa gospodarka znajdują się w nienajlepszej kondycji, to i tak potrzebujemy działań w sferze innowacji. Dziękował również, że powstała taka platforma do debaty i spotkań:

 

Dziękuję, że możemy się spotkać ze wszystkimi przedsiębiorcami, innowatorami, którzy myślą innowacyjnie nie tylko o życiu gospodarczym, ale także społecznym. Możemy się też spotkać z ludźmi młodymi, bo przede wszystkim do niech kierowane jest to wydarzenie. Wykorzystywanie swojej wiedzy, nowych instrumentów, które mogą być przydatne w procesie wynalazczości, innowacji jest bardzo, bardzo ważne – powiedział marszałek Ortyl.

 

Małgorzata Jarosińska – Jedynak – reprezentująca Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej również podkreślała, jak ogromne znaczenie mają innowacje dla rozwoju gospodarki – nie tylko lokalnej, ale dla całego kraju. Zapewniła również, że trzyma kciuki za wszystkie młode firmy, które będą się prezentować podczas Carpathian Startup Fest, aby znalazły swoich promotorów i współtwórców sukcesu. Zachęcała również do tego, aby chwalić się swoimi osiągnieciami:

 

Nie bójmy się tego robić. Jesteśmy dobrzy, jesteśmy liderami, nie boimy się konkurencji. Chwalmy się naszymi sukcesami, naszymi rozwiązaniami. Tego państwu serdecznie życzę – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Wicewojewoda Radosław Wiatr gratulował organizatorom udanego przedsięwzięcia i mówił o potencjale województwa podkarpackiego, które jest regionem coraz chętniej  wybieranym przez inwestorów:

 

Nowi przedsiębiorcy, nowe koncerny budują tutaj swoje fabryki, wiążą swoją przyszłość z województwem podkarpackim. Jest tu dobra infrastruktura, która jest rozwijana, są ośrodki akademickie, bez których nowe technologie nie miałyby racji bytu – powiedział Radosław Wiatr.

 

Podczas głównego, otwierającego panelu głos zabrali: Mariusz Bednarz – Prezes RARR S.A., Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Jarosińska - Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Michał Kramarz – Head of Google for Startups, Jarosław Sroka – członek zarządu Kulczyk Investments, a tematem debaty był ekosystem wsparcia przedsiębiorczości jutra.

 

Tegoroczna edycja wydarzenia to dwa dni merytorycznych wystąpień, prelekcji i paneli dyskusyjnych na tematy z zakresu wsparcia startupów, przedsiębiorczości, lotnictwa, motoryzacji, budowania ekosystemów innowacji, bankowości przyszłości, aspektów prawnych, energetyki, wodoru, cyberbezpieczeństwa, turystyki, elektromobilności i wielu, wielu innych. Łącznie na scenach CSF22 wystąpi ponad 120 prelegentów i panelistów.

 

Głównym wydarzeniem jest Demo Day czyli podczas którego pomysłodawcy, startupy w fazie inkubacji, startupy posiadające MVP (Minimum Viable Product), startupy posiadające produkt/usługę i startupy/scaleupy prowadzące sprzedaż, prezentują się przed potencjalnymi inwestorami indywidualnymi oraz funduszami inwestycyjnymi.

 

Podczas wydarzenia 24 projekty wyłonione spośród 226 z całej Polski powalczą o nagrody pieniężne, o łącznej puli ponad 100 tys. zł w 4 kategoriach:

- Kategoria I – „NAJLEPSZY POMYSŁ BIZNESOWY”,

- Kategoria II – „NAJLEPSZY START-UP”,

- Kategoria III – „NAJLEPSZY SCALE-UP”,

- Kategoria IV – „INTELLIGENTNE SPECJALIZACJE” - w ramach każdej z czterech inteligentnych specjalizacji zostanie przyznana jedna nagroda finansowa.

 

Organizatorami wydarzenia są: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis. Partnerem Strategicznym jest Województwo Podkarpackie, a patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Carpathian Startup Fest 2022