Sprawy rolników przedmiotem nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Podkarpackiej WRDS
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Paulina Łącka Łukasik
Kancelaria Zarządu UMWP
Autor zdjęć: Anna Magda
Biuro Prasowe UMWP
Ostatnie posiedzenie Prezydium Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego było poświęcone trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się protestujący rolnicy z Podkarpacia. Z inicjatywą zwołania nadzwyczajnego spotkania wyszła Podkarpacka Rada Wojewódzka NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, która skierowała wniosek do PWRDS. Posiedzeniu Prezydium, zwołanemu w trybie nadzwyczajnym w dniu 27 lutego br., przewodniczył marszałek województwa podkarpackiego pan Władysław Ortyl.
W posiedzeniu Rady udział wzięła wojewoda podkarpacki pani Teresa Kubas-Hul reprezentująca stronę rządową Rady oraz przewodniczący Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” pan Jerzy Bednarz, który zabrał głos w obronie interesów podkarpackich rolników.
W interesie mieszkańców miast jest silne polskie rolnictwo, które zapewni zdrową żywność w niezakłóconym łańcuchu dostaw. Sektor rolniczy tworzy pośrednio miejsca pracy w sektorach okołorolniczych wpływając pozytywnie na koniunkturę gospodarczą i na wymianę handlową – podkreślił przewodniczący Bednarz.
Marszałek Ortyl natomiast mówił o trudnej sytuacji rolników wynikającej z drastycznego spadku cen skupu, co skutkuje problemami ze sprzedażą własnych produktów rolnych:
Warto zwrócić uwagę na negatywny wpływ Zielonego Ładu na Wspólną Politykę Rolną, który jest uznawany za zbyt kosztowny i niezrozumiale przyspieszony. Te środki mają negatywny wpływ na konkurencyjność polskich rolników, w tym rolników z Podkarpacia, których gospodarstwa posiadają własną specyfikę – powiedział Marszałek Ortyl. Zwrócił też uwagę na potrzebę solidarności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która powinna chronić rolników w krajach Unii Europejskiej.
Prezydium Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jednogłośnie zdecydowało o skierowaniu apelu do Prezesa Rady Ministrów o rozpoczęcie realnego dialogu z protestującymi rolnikami. Członkowie Prezydium wspólnie ustalili, by przedmiotowy apel odnosił się do ochrony gospodarstw rodzinnych, ale także do zapewnienia stabilności krajowego rynku rolnego.