Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Szklane statuetki. Pod nimi tulipany.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Auto zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

W Filharmonii Podkarpackiej odbyło się wydarzenie, które każdego roku skupia przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów oraz instytucji działających na rzecz rozwoju NGO-sów. Jak zwykle najbardziej wyróżniające się organizacje, osoby i samorządy zostały uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami.

 

W spotkaniu, które otworzył marszałek województwa Władysław Ortyl, wzięli również udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Wojciech Kaczmarczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Sekretarz Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego, Jerzy Jęczmienionka - dyrektor ROPS w Rzeszowie, Sabina Południak – przewodnicząca Podkarpackiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

 

Marszałek podkreślił w czasie swojego wystąpienia wielką rolę organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Mówił też o działaniach samorządu województwa, które mają na celu wspieranie organizacji pozarządowych, między innymi poprzez specjalny program, który opracowywany jest każdego roku:

 

Pracujemy właśnie nad tym programem. Dzisiaj skierowaliśmy go do publicznej konsultacji  z państwem. Będziemy oczekiwali na uwagi, na komentarze i uwagi do tego programu – mówił marszałek.

 

Władysław Ortyl przypomniał zaangażowanie organizacji pozarządowych w czasie wybuchu wojny w Ukrainie i ich wsparcie kierowane do uchodźców. Mówiąc o nagrodach, które każdego roku są przyznawane podczas forum najlepszym organizacjom pozarządowym, podkreślił, że niezwykle trudno jest wybrać zwycięzcę:

 

Organizacje pozarządowe różnie „ważą”. I może być organizacja, która jest mała, która realizuje projekty z małymi budżetami, ale te działania przynoszą naprawdę gigantyczne efekty. A mogą być organizacje, które działają z ogromnym zaangażowaniem finansowym i w związku z tym to porównanie jest bardzo trudne, te oceny muszą być więc wyważone – mówił marszałek.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart gratulując i dziękując organizacjom pozarządowym za ich działania, podkreślała, że na Podkarpaciu działa duża liczba takich organizacji, a ich działania charakteryzuje ogromna różnorodność:

 

Różnorodność organizacji społecznych w naszym województwie wynika też z determinacji naszego społeczeństwa z tego, aby różne potrzeby społeczne zaspokajać – mówiła wojewoda.

 

Wojciech Kaczmarczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – podkreślał, że rządowe wsparcie dla  tzw. trzeciego sektora, jest olbrzymie i jest realizowane poprzez dziewięć różnych programów. Mówił też o innowacyjności wspierania NGO-ów.

 

Zmieniliśmy w ramach programów rządowych sposób, a właściwie podejście do tego, jak  wspierać trzeci sektor – podkreślał Wojciech Kaczmarczyk.

 

Sabina Południak – przewodnicząca Podkarpackiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, podkreślała z kolei, że ważna jest dobra współpraca NGO-sów z samorządami i instytucjami. Podziękowała też wszystkim przedstawicielom organizacji pozarządowych za podejmowane starania:

 

To, co robicie, robicie w dziedzinie najtrudniejszej. Polityka społeczna szeroko rozumiana to temat, z którym trzeba wziąć się za barki i mieć ogromną odpowiedzialność i szacunek do drugiego człowieka – mówiła Sabina Południak.

 

Jerzy Jęczmienionka, dyr. Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej również podkreślał ogromne zaangażowanie lokalnych społeczności w różne działania i projekty:

 

Jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o liczbę osób zatrudnionych w naszych Zakładach Aktywności Zawodowej. Mamy bardzo dużą liczbę Warsztatów Terapii Zajęciowe, też prowadzonych w znakomitej większości przez organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej, mamy dużą liczbę spółdzielni socjalnych, dobrze zorganizowane organizacje pozarządowe – wyliczał Jerzy Jęczmienionka.

 

Po wystąpieniach goście wysłuchali koncertu w wykonaniu młodzieży – stypendystów programu wspierania młodzieży uzdolnionej - „Nie zagubić talentu”. Program ten jest realizowany już od 2008 roku i w całości jest finansowany z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego. Wystąpili Maja Banicka i Jakub Fiołek.

 

Kolejnym punktem, na który czekali zaproszeni goście, było wręczenie nagród w trzech konkursach:

  • Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego „NGO Wysokich Lotów”
  • Nagroda „Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej”
  • Wolontariusz Roku oraz Koordynator Wolontariatu  w ramach Podkarpackiego Korpusu Solidarności.

 

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „NGO Wysokich Lotów” skierowany jest do organizacji pozarządowych działających na terenie województwa podkarpackiego i ma charakter cykliczny. Został zainicjowany w 2015 r. Ideą konkursu jest dotarcie do małych organizacji, opierających się przede wszystkim na wolontariacie, których działania mogą być realizowane także przez inne podmioty pozarządowe na zasadzie „dobrych praktyk”. Konkurs ma również na celu wspieranie współpracy samorządu województwa z podmiotami trzeciego sektora, jak również służy podkreśleniu roli NGO w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

                              

Nagrody przyznane zostały w pięciu kategoriach:

I.          Polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa;

II.        Kultura i tożsamość narodowa;

III.       Nauka, edukacja, środowisko;

IV.       Gospodarka, rynek pracy oraz zrównoważony rozwój;

V.        Sport, turystyka, rekreacja.

 

W każdej z pięciu kategorii laureat otrzymał nagrodę rzeczową w postaci karty podarunkowej o wartości 6 000 zł, a wyróżniony, również nagrodę rzeczową w postaci karty podarunkowej w wysokości 2 000 zł. A nagrody w poszczególnych kategoriach trafiły do:

 

Polityka społeczna, zdrowie oraz działalność pomocowa - „Podkarpacki Bank Żywności”;

Wyróżnienie trafiło do: „Stowarzyszenia im. Edmunda Bojanowskiego DOBROĆ";

Kultura i tożsamość narodowa - „Stowarzyszenie Damy i Huzary”

Wyróżnienie otrzymała: Fundacja Artystyczna GA MON

Nauka, edukacja i środowisko - „Fundacja Młodych Liderów”;

Wyróżnienie trafiło do: „Ruchu Apostolstwa Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej”;

Gospodarka, rynek pracy oraz zrównoważony rozwój - „Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław - Przeworsk”;

Wyróżnienie otrzymało przedsiębiorstwo społeczne „G&G Sp. z o.o.”;

Sport, turystyka, rekreacja - „Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka”;

Wyróżnienie otrzymała „Akademia Karate Tradycyjnego”

 

Kolejny konkurs: Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej 2023 został przeprowadzony w dwóch kategoriach:

 

Podkarpacki Lider Ekonomii – zwycięzcą została Fundacja LANKA, z okolic Krosna, realizująca wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

 

Wyróżnienie otrzymała Spółdzielnia Socjalna „Bajkolandia” – prowadząca w Leżajsku i Wierzawicach Kluby Dziecięce.

 

W tej kategorii przyznana została również nagroda specjalna, którą otrzymała Spółdzielnia Socjalna „Pięć Plus” – działająca na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

 

W kategorii „Samorząd przyjazny ekonomii społecznej” – zwycięzcą została Gmina Kamień, aktywnie działająca na rzecz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a wyróżnienie powędrowało do Gminy Przeworsk – aktywnie współpracującej z podmiotami ekonomii społecznej.

 

W konkursie: Wolontariusz Roku nagrody otrzymali:

Pierwsze miejsce: Katarzyna Ożóg-Bąk z Niska, wolontariuszka Stowarzyszenia Aktywnej Współpracy w Wolinie.

Drugie miejsce: Beata Drzymała reprezentująca Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Poprowadź Mnie przez Świat" w Rudniku nad Sanem,

Trzecie miejsce przypadło Annie Tołpa zgłoszonej przez Stowarzyszenie My, Wy i Oni z miejscowości Dobcza , w gminie Adamówka, powiat przeworski.

 

Miejsca na podium w konkursie: Koordynator wolontariatu wyglądają następująco:

Pierwsze miejsce - Dorota Korżyk z Koła Gospodyń Wiejskich Babiniec - Czarna i Przyjaciele w Czarnej Górnej, powiat bieszczadzki.

Drugie miejsce -  Michał Dziuba z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbydniowie, gmina Zaleszany, powiat stalowowolski

Trzecie miejsce - Jakub Kasprzyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudawce, gmina Bircza

 

Kapituła przyznała w tym roku również 3 wyróżnienia, które otrzymali:

  1. Łukasz Kominko z KGW w Dobczy, w gminie Adamówka, powiat przeworski, w kategorii Koordynatora Roku;
  2. Dawid Korab z Fundacji Lucky Ski w Ustjanowej, gmina Ustrzyki Dolne, w kategorii Wolontariusz Roku,
  3. Barbara Potocka z Koła Gospodyń Wiejskich "Nowosielczanki" w Nowosielcu, powiat Niżański, w kategorii Wolontariusz Roku

 

Laureaci pierwszych miejsc w obu kategoriach zostali nominowani do etapu ogólnopolskiego Konkursu na Wolontariusza i Koordynatora Roku 2023 Korpusu Solidarności. Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Regionalne Partnerstwo dla Wolontariatu - edycja 2021-2023” – w ramach  „Korpusu  Solidarności„ Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.

 

Po wręczeniu nagród i wyróżnień, goście spotkania mogli obejrzeć interesujący pokaz strojów z okresu XIX wieku w wykonaniu nagrodzonego Stowarzyszenia Damy i Huzary z Przemyśla.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie Forum Obywatelskie