Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi na auli

 


 

Autorzy tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży, Paulina Łącka-Łukasik

Autor zdjęć Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

Kwestie wynagrodzeń pielęgniarek, sytuacja pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, sprawa zapewniania niezakłóconych dostaw energii elektrycznej oraz gazu dla przedsiębiorców i instytucji publicznych – o tych i innych tematach dyskutowano podczas plenarnego posiedzenia Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

 

Debata odbyła się w siedzibie urzędu marszałkowskiego. Posiedzeniu przewodniczył Stanisław Kłak przedstawiciel strony związkowej OPZZ Województwa Podkarpackiego, prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w tym roku pełni funkcję przewodniczącego WRDS.

 

Dyskusję podczas obrad zdominował temat płac pielęgniarek i położnych w regionie. Ta grupa zawodowa licznie reprezentowana była, podczas obrad rady. Pielęgniarki z różnych szpitali w regionie, podlegających zarówno samorządowi województwa, jak i samorządom powiatowym, podnosiły problem nierównego traktowania przez pracodawcę pracowników ochrony zdrowia w zakresie podwyżek wynagrodzeń z tytułu posiadanego wykształcenia. Ten temat pod obrady WRDS zgłosili przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

 

W swych wystąpieniach pielęgniarki poruszały kwestię nierównego wynagradzania osób mających ten same stopień wykształcenia, niestosowania przez dyrektorów szpitali mechanizmów wynagrodzeń wynikających z przyjętej przez sejm RP ustawy. Podczas dyskusji mówiły o podnoszącym się średnim wieku pielęgniarek, braku satysfakcjonujących rozmów z pracodawcami.

 

Przyszłyśmy wnosić po wykonanie ustawy i poważne traktowanie naszej grupy zawodowej – mówiła Iwona Marzycka ze Stalowej Woli. W podobnym tonie wypowiadały się pozostałe pielęgniarki, które zabierały głos w debacie. 

 

W dyskusji nie zabrakło głosów pracodawców, czyli dyrektorów szpitali oraz organów założycielskich.

 

Zależy mi na dobrej współpracy i z dyrekcją i ze związkami zawodowymi - mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, który podkreślał, że porozumienie  między stronami jest możliwe przy wspólnym kompromisie.

 

Udało się osiągnąć nić porozumienia, choć to nie są łatwe rozmowy a trwają 7 tygodni. Na koniec września szpitalowi brakuje 1,5 mln złotych, żeby spiąć dochody z wydatkami. Mamy 1300 miejsc pracy, jesteśmy znaczącym pracodawcą a nie zwolniliśmy nikogo. Musimy ważyć kwestie oczekiwań i możliwości – podkreślał dyrektor krośnieńskiego szpitala Leszek Kwaśniewski.

 

Umowy podpisywane ze szpitalami cały czas rosną i będą rosły. Planujemy zwiększanie wycen świadczeń. Pamiętajmy, że NFZ finansuje świadczenia zdrowotne, a nie płace – mówił Robert Bugaj dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ.

 

Tę część dyskusji podczas obrad WRDS podsumowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dziękując za zaufanie ze strony pielęgniarek.

 

Dziękuję za to, że możemy rozmawiać, prowadzić dialog. Żyjemy w XXI wieku i wielkim wysiłkiem społecznym wypracowaliśmy wspólnie standardy w ochronie zdrowia. Te standardy dotyczą zapewniania pacjentom jak najwyższego poziomu świadczeń. Ale nie tylko, bo te standardy odnoszą się także do osób, które zapewniają pacjentom opiekę i leczenie – mówił wojewoda Ewa Lenart.

 

W czasie obrad WRDS omówiono także sprawę zapewnienia niezakłóconych dostaw energii elektrycznej i gazu dla przedsiębiorców i instytucji publicznych . Kwestię dotyczącą dostawy energii  referował Janusz Magoń z rzeszowskiego PGE Obrót oraz Grzegorz Pietrusza PGE Dystrybucja Rzeszów. Zaś o dostawacj gazu przedstawił zaś Marek Hanus dyrektor Oddziału PGNiG w Sanoku oraz Grzegorz Głowacki z Zakładu Gazowniczego w Jaśle.

 

Członkowie Rady zapoznali się również z Regionalnym Planem Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 r, który omówił zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie -pan Maciej Karasiński. Pan Wojciech Magnowski dyrektor Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWP pokrótce przedstawił informację dotyczącą zakładanej struktury Komitetu Monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, która będzie reprezentowana również przez organizacje związkowe i organizacje pracodawców.

 

Do Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego dołączył nowy przedstawiciel strony rządowej – pani Małgorzata Majka – Onyszkiewicz.

 

Galeria zdjęć: