Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


W najbliższych dniach zostanie opublikowane ogłoszenie o naborze wniosków o stypendia twórcze dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i ochroną dziedzictwa narodowego w roku 2023.

 

Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie uchwałą z dnia 5 kwietnia 2022 r. przyznał pięć stypendiów twórczych na 2022 rok osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Uchwała Nr 376/7509/22 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie przyznania stypendium twórczego (plik DOCX, rozmiar 18 KB)

Biogramy Stypendystów:

Pani Katarzyna Gągol, artystka plastyk, fotograf, konserwator malarstwa i rzeźby polichromowanej. Wystawia prace na ekspozycjach zbiorowych w Warszawie, Konstancinie i Ostrowie Wielkopolskim. Autorka kopii XIX-wiecznej ikony Matki Bożej Kazańskiej ze zbiorów sztuki wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, konserwacji m.in. polichromowanych drewnianych paneli i elementów rzeźbiarskich z gabinetu chińskiego Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Stypendystka m.st. Warszawy w ramach programu Mobilni w Kulturze w 2020 r. Prace wykonane podczas stypendium zostały zaprezentowane na wystawach zbiorowych pt. „Pamiętnik z okresu kwarantanny” w Warszawie, Wyszkowie i Ostrowie Wielkopolskim w latach 2020-2021.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pt. „Tęsknię do Ciebie, człowieku – kontynuacja” – wykonanie kilkunastu prac na papierze i płótnie w różnych technikach plastycznych. Inspiracją będą fotografie z domowych archiwów Podkarpacia.

***

Pan Bartosz Jawor, absolwent studiów II stopnia z wyróżnieniem na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego. Solista, kameralista, chórzysta i muzyk orkiestrowy na wydarzeniach artystycznych w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Kielcach i Budapeszcie. Autor kompozycji klasycznych i elektroakustycznych, prezentowanych m.in. na łódzkim Festiwalu Muzycznym Musica Moderna. Autor muzyki do spektakli teatralnych Programu I Polskiego Radia. Koncertował z Zespołem Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” w Chorzelowie jako klarnecista-prymista. Laureat I Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia” za pracę pt. „Klarnet i jego rola w zespole ludowym na przykładzie wybranych regionów etnograficznych Polski południowo-wschodniej”.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pt. „Skomponowanie cyklu pieśni na głos i orkiestrę symfoniczną, inspirowanego tekstami i melodiami ludowymi Podkarpacia” – dobór utworów ma ukazać różnice i podobieństwa muzycznej kultury największych enklaw etnicznych Podkarpacia: Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan.

***

Pan Szymon Radzio, student III roku Produkcji Form Audiowizualnych na Uniwersytecie Gdańskim, dostrzeżony przez filmoznawców i wyróżniony na liście TOP 15 produkcji z całego świata (zgłosiło się 1000 osób z 60 krajów) na Międzynarodowym Konkursie Nespresso Talents 2021 „Doing is everything”/”Liczy się działanie” za film pt. „A few blocks away”/””Kilka bloków dalej” kategorii rezyseria i scenariusz. Autor debiutu filmowego, etiudy pt. „Różyczka” w 2021 r. Pracował na planie filmowym nowego filmu Xawerego Żuławskiego pt. „Impra X”, w pionie kostiumograficznym we wrześniu 2021 r. Aktualnie bierze udział jako reżyser w tworzeniu etiudy studenckiej pt. „Wenus w Pannie”.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pt. „Perseida” – produkcja filmu – historii pełnej ciepła, zachwytu impresją chwili i tęsknotą do czasów dzieciństwa spędzonego na Podkarpaciu pośród natury, obcując z fauną i florą, gdy życie było prostsze i sielankowe.

***

Pani Bogusława Trela, artystka fotograf, swoje prace prezentowała na wystawie indywidualnej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 r., w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie w 2015 r. Prezentowała dorobek artystyczny również na wystawach zbiorowych w latach 2012-2021 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Centrum Kultury Agora we Wrocławiu i za granicą w Berlinie, Londynie, Budapeszcie i San Francisco. Finalistka Światowego Konkursu Fotografii pod egidą SONY w 2013 r., nominowana do nagrody Konkursu Fotograficznego Felixa Schoellera w 2017 r., laureatka Festiwalu Fotografii TIFF we Wrocławiu w kategorii Open w 2021 r.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pt. „Czułości” – wytworzone fotografie opowiedzą o bliskości między ludźmi a zwierzętami. Zdjęcia powstaną w miejscowości Bukie na Podkarpaciu, w Puszczy Sandomierskiej i Karpackiej.

***

Pan Eryk Oliwa, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Instrumentalnym, kierunek klarnet. Uczestnik projektów muzycznych i kursów mistrzowskich. Wziął udział w koncercie na orkiestrę kameralną „Hommage a Mycielski” z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w 2019 roku. Brał udział w premierowym nagraniu płyty „Piosenki lwowskie” w wykonaniu Podkarpackiego Chóru Męskiego oraz uczestniczył w wykonaniu Oratorium „Kazimierz Pułaski” Włodzimierza Korcza z okazji 700-lecia Warki. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdobywca Grand Prix na XIII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim i na XII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Kielcach w latach 2019-2020.

Stypendium twórcze na realizację autorskiego projektu pt. „Realizacja sesji nagraniowej, wydanie płyty CD oraz zamieszczenie nagrań w przestrzeni cyfrowej” – nagranie kompozycji Karola Mikulego i Jana Ruckgabera na klarnet i fortepian, twórców spełniających się artystycznie na Kresach Dawnej Rzeczypospolitej.