Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Mieszkańcy Brukseli, przedstawiciele Polonii będą mogli lepiej poznać historię Błogosławionej Rodziny z Markowej. Przed gmachem polskiej ambasady w Królestwie Belgii wyeksponowana została wystawa „Samarytanie z Markowej”. W Brukseli odbyła się też projekcja filmu „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina”.

 

To pierwsze z cyklu wydarzeń, które zostały zaplanowane na najbliższe dni w Brukseli i w Rzymie, a których organizatorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.

 

Wychodzimy z przesłaniem Błogosławionej Rodziny Ulmów poza Podkarpacie, poza Polskę. Tu w Brukseli, przed Polską ambasadą rozpoczynamy cykl wydarzeń, w których chcemy pokazać tę historię i to przesłanie w Europie. Mieszkańcy Brukseli będą mogli poznać tę dramatyczną historię. Bardzo dziękuję panu Ambasadorowi za udostępnienie miejsca i współpracę. Chcemy to dziedzictwo promować poprzez wystawy, ale również film i prezentację Szopki Bożonarodzeniowej, która jest wśród 100 szopek wybranych z całego świata do prezentacji na Placu Św. Piotra w Rzymie  – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas otwarcia wystawy „Samarytanie z Markowej”.

 

Plansze są wyeksponowane na ogrodzeniu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Brukseli. W otwarciu ekspozycji oprócz gospodarzy czyli Ambasadora RP w Królestwie Belgii Rafała Siemianowskiego oraz marszałka Władysława Ortyla uczestniczyli wicemarszałek Piotr Pilch, a także radni województwa podkarpackiego Dorota Łukaszyk, Maria Napieracz oraz Jacek Magdoń, który jest historykiem pracującym w IPN i podczas otwarcia uświetnił spotkanie, krótkim historycznym wstępem. Gościem wydarzenia był również Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego wraz z radnymi. 

 

Wystawa niemal w całości w prezentowanym obecnie kształcie graficznym powstała w marcu 2016, w związku z otwarciem Muzeum Ulmów. Jest wynikiem współpracy Województwa Podkarpackiego i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jej twórcą jest dr Mateusz Szpytma, były dyrektor Muzeum im. Rodziny Ulmów, a obecnie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a projekt graficzny opracował Marcin Krzanicki.

 

Jej zawartość z upływem lat podlegała ciągłej aktualizacji i rozbudowie. Ostatnio była publikowana m.in. na dziedzińcu Belwederu podczas Nocy Muzeów 13 maja 2023 (nakładem IPN) oraz podczas premiery misterium „Przerwane Dzieciństwo” w Filharmonii Podkarpackiej, w przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych Rodziny Ulmów (nakładem Województwa Podkarpackiego). Przygotowano ją w kilkunastu wersjach językowych.

 

Historia wpływa na teraźniejszość, dlatego tak ważne jest to przesłanie, które niesie ze sobą ta historia. Chcę podkreślić, że decyzją sejmu przyszły rok w naszym kraju będzie poświęcony Błogosławionej Rodzinie Ulmów – powiedział ambasador Rafał Siemianowski.

 

Ważne aby o tym mówić nie tylko na Podkarpaciu, ale również trafić z tym przekazem do miast europejskich. Dziś jesteśmy w Brukseli, ale za chwilę w podobnej formie przenosimy się do Rzymu, gdzie również pokażemy dwie wystawy, film, ale także szopkę bożonarodzeniową, która odwołuje się do przesłania heroizmu rodziny z Markowej – dodał marszałek Władysław Ortyl. 

 

Mnóstwo wzruszeń i emocji dostarczyła projekcja filmu "Ulmowie. Błogosławiona Rodzina". Film wyświetlono w brukselskim kinie multipleksowym „UGC” przy placu De Bruckere. Gospodarzem spotkania był marszałek Władysław Ortyl,  a współorganizatorem Dom Polski Wschodniej w Brukseli. Gościem pokazu był Rafał Siemianowski, Ambasador Polski w Królestwie Belgii.

 

Sala kinowa wypełniona była do ostatniego miejsca, a wśród widowni przeważała Polonia mieszkająca w Belgii. Wielu widzów nie kryło wielkiego wzruszenia po obejrzeniu filmu. Rys historyczny przedstawił Jacek Magdoń. Natomiast o procesie beatyfikacyjnym, który przewijał się również w filmie opowiadał obecny również na pokazie ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego. Przywołał trudne element w jego pracy jak choćby szczegóły ekshumacji szczątków rodziny Ulmów. Na widowni byli również wicemarszałek Piotr Pilch, radni województwa Maria Napieracz i Dorota Łukaszyk oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski z radnymi. Prapremiera filmu, którego autorem jest Dariusz Walusiak, odbyła się na Podkarpaciu 20 sierpnia 2023 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie. Zaangażowanie Samorządu Województwa Podkarpackiego w promocję tego filmu, było elementem działań związanych z ogłoszeniem roku 2023 przez Sejmik Województwa Podkarpackiego Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi na Podkarpaciu. 

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć z otwarcia wystawy: Otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej”

Pełna galeria zdjęć z projekcji filmu: Projekcja filmu "Ulmowie. Błogosławiona Rodzina"