Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Autor tekstu: Monika Konopka/ Biuro prasowe UMWP
Autor zdjęć: Katarzyna Szarek

 

Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas zorganizował w Zarzeczu, w tamtejszym pałacu Dzieduszyckich, w którym funkcjonuje muzeum, konferencję naukową poświęconą m.in. historii rodu. Spotkanie było okazją do świętowania jubileuszu 15-lecia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

 

W wydarzeniu uczestniczył marszałek Władysław Ortyl, który odnosząc się do jubileuszu 15-lecia muzeum przypomniał, jak wiele wysiłków, rozmów i ustaleń było potrzebnych, aby w Zarzeczu mogło powstać Muzeum Dzieduszyckich, które dzisiaj jest niezwykle ważnym i potrzebnym miejscem na mapie Podkarpacia:

Gromadzi nas tu idea związana z tym muzeum, z jego funkcjonowaniem. Gromadzi nas też idea Włodzimierza Dzieduszyckiego, pani Izabeli Dzieduszyckiej. Te osoby znacząco wpłynęły na genius loci tego miejsca. I można powiedzieć, że w małym Zarzeczu dzieją się rzeczy wielkie i wpływają nie tylko na to, jakie jest Podkarpacie, ale też oddziałują na to, jaka jest nasza ojczyzna – powiedział marszałek Ortyl.

 

Marszałek mówił również o wyjątkowej roli rodu Dzieduszyckich, ich zaangażowaniu w życie mieszkańców Podkarpacia. A na koniec swojego wystąpienia przekazał na ręce Mateusza Dzieduszyckiego herb województwa podkarpackiego, aby przypominał o jubileuszu 15-lecia muzeum.

Chciałbym pozostawić ten herb, aby przypominał ten moment, to dzisiejsze święto, to wydarzenie. Piętnaście lat to niedużo, ale z drugiej strony proszę zobaczyć ile wydarzyło się w ciągu tych 15 lat w muzeum, ile ważnych rzeczy – dodał marszałek.

 

Matusz Dzieduszycki, otwierając spotkanie, podziękował w imieniu rodziny wszystkim osobom zaangażowanym w funkcjonowanie muzeum. Podkreślał, że dzięki zrozumieniu i staraniom licznego grona pasjonatów, muzeum stało się wyjątkowym miejscem:

Chciałbym sobie i Polsce życzyć, żeby ta atmosfera Podkarpacia, atmosfera Zarzecza, udzielała się jak najszerzej i żebyśmy w takiej atmosferze działali na rzecz dobra wspólnego – powiedział Mateusz Dzieduszycki.

 

Uczestnicy spotkania wysłuchali również wystąpienia Ambasadora RP w Słowenii, Krzysztofa Olendzkiego, który jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspierał kilkanaście lat temu powstanie Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Ambasador docenił szczególnie postawę rodu i ich decyzję o przekazaniu pałacu:

To jeden z bardzo rzadkich przypadków, kiedy byli właściciele takiego pałacu, decydują się na przekazanie swojego dziedzictwa, nie tylko materialnego, ale także duchowego, historycznego, na służbę dla lokalnej społeczności, a właściwie dla całego narodu – powiedział ambasador Olendzki.

 

W konferencji wzięli także udział: Robert Godek – dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP oraz Konrad Sawiński – dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.  Z okazji 15-lecia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, Marianna Otmianowska reprezentująca Muzeum Łazienki Królewskie, wygłosiła wykład o społecznej odpowiedzialności muzeów. Konferencję naukową, towarzyszącą obchodom moderował biograf rodu - prof. Kazimierz Karolczak, a wśród prelegentów znaleźli się m.in. przedstawiciele takich placówek jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy Muzeum Tatrzańskie. Byli też prelegenci z placówek z Francji i Ukrainy.

 

Muzeum Dzieduszyckich jest zamiejscowym oddziałem Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Placówka ma charakter edukacyjny i w tym zakresie współpracuje w wieloma ośrodkami muzealnymi w Polsce (Muzeum Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, Muzeum Przyrodnicze im. Dzieduszyckich we Lwowie), a jej celem jest m.in. pokazanie fragmentu dziejów ojczystych poprzez pryzmat losów ludzi, ich dokonań i powiązań z regionem, który stanowi dzisiejsze polsko-ukraińskie pogranicze.

 

Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu powstał w latach 1807–1812 z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i jej męża Ignacego Morskiego według projektu Christiana Piotra Aignera, znakomitego polskiego architekta doby klasycyzmu. Obiekt przechodził różne koleje losu. Dziś cały zespół pałacowo-parkowy jest własnością Gminy Zarzecze, potomkowie dawnych właścicieli zaś zrzekli się ewentualnych roszczeń, stawiając jednocześnie warunek, by obiekt służył polskiej kulturze.

 

Galeria zdjęć: