Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  


W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbył się koncert „To jest moja Matka. To Ojczyzna” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Podkarpackiej oraz Zespołu wokalnego Soul, który wybrzmiał w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W koncercie uczestniczył wicemarszałek  Piotr Pilch.

Podczas koncertu obecni byli: Andrzej Szlachta – poseł na Sejm RP, Joanna Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Piotr Pilch – wicemarszałek województwa, Wojciech Bakun – prezydent Przemyśla oraz Andrzej Huk - Wójt Gminy Przemyśl.

Uczestnicy mogli wsłuchać się w utwory patriotyczne o ojczyźnie i wielkich Polakach.  W programie zabrzmiały: Kochana Ojczyzno; Orzeł Biały; Kto ty jesteś; Cud nad Wisłą, Uwierz Polsko. W Repertuarze nie zabrakło utworów o Józefie i Wiktorii Ulmach „Zbrodnia w Markowej”, o ks. Józefie Popiełuszko „Zło zwyciężaj dobrem” oraz o św. Janie Pawle II „Największy z rodu Polaków”. Dyrygentem i aranżerem była Monika Brewczak – współzałożycielka zespołu Soul i radna Sejmiku Podkarpackiego.

 

Dziś oddajemy hołd Żołnierzom wyklętym, ale także solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, który walczy o swoją niepodległość – skomentował wicemarszałek Piotr Pilch – Zamysł koncertu był tworzony w innej rzeczywistości, dlatego jest tym bardziej ważny w obliczu współczesnych wydarzeń.

Dzisiejszy koncert został zorganizowany w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wracamy pamięcią do bohaterów, którzy bronili poszanowania godności, prawa do życia i niezależnej Polski – mówiła Joanna Sawicka, wicewojewoda podkarpacki – Wracając pamięcią do bohaterów naszego narodu, nie możemy zapomnieć o bohaterach czasów współczesnych. Nasi sąsiedzi walczą o wolność, która, jak historia pokazuje, nie jest dana raz na zawsze.

 

Obecny na koncercie Wojciech Bakun – prezydent Miasta Przemyśl skomentował obecną sytuację na granicy:

Dworzec kolejowy w Przemyślu pełni funkcje przejścia granicznego. Codziennie pomagamy  około 30 ty. uchodźcom wojennym – mówił prezydent Przemyśla - Pomoc jest ogromna, a potrzeby jeszcze większe. Co 4 godziny przyjeżdża pociąg z Ukrainy liczący 2 tys. kobiet i dzieci – dodał prezydent Bakun.

Autor artykułu: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP