Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  


Rozpoczyna się akcja promocyjna ŁUKASIEWICZ.ART 2022, do której zapraszamy studentów i absolwentów kierunków artystycznych pochodzących z Podkarpackiego lub tutaj studiujących. Do 2 kwietnia 2022 r. czekamy na koncepcje autorskich projektów artystycznych. Tematem przewodnim jest Ignacy Łukasiewicz i jego dziedzictwo.

Organizatorem akcji promocyjnej ŁUKASIEWICZ.ART 2022 jest Województwo Podkarpackie, a jej realizatorem Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Jest ona elementem wieloletniego przedsięwzięcia PODKARPACKIE. ART sięgającego po tematy z zakresu dziedzictwa kulturowego i zachęcającego młode pokolenie artystów do ich artystycznego przetworzenia.

W ten sposób młodzi artyści otwierają drogę do kreowania istoty dziedzictwa kulturowego według nowoczesnych i zrozumiałych dla nich standardów. Adaptacja dorobku kulturowego do współczesnego młodego pokolenia ma szansę zapewnić ochronę jego wartości i zachowanie w przyszłości. Efekty tej twórczej pracy stają się własnością Województwa i jako takie służą do tworzenia kulturowych marek promujących zarówno dziedzictwo, jak też potencjał młodego pokolenia podkarpackich artystów.

W tej konwencji odbyła się już akcja promocyjno-popularyzatorska w 2020 roku pilotażowa akcja UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line. Jej efektem jest kolekcja The best of UNESCO.ART, na którą składa się 6 najlepszych, wybranych przez profesjonalne jury obrazów prezentujących najcenniejsze obiekty dziedzictwa kulturowego regionu z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Rok 2022 – Rok Ignacego Łukasiewicza wiąże dwie istotne rocznice: 200. rocznicy urodzin i 140. rocznicy śmierci tego znakomitego wynalazcy, który sprawił, że tereny obecnego województwa podkarpackiego stały się kolebką światowego przemysłu naftowego. Z tej okazji zachęcamy młodych artystów do zmierzenia się z dziedzictwem kulturowym Ignacego Łukasiewicza za pomocą sztuki.

Akcja ŁUKASIEWICZ.ART odbywać się będzie w odmiennej od UNESCO.ART formule. Zainteresowani przedłożą koncepcję autorskiego projektu artystycznego nawiązującego do postaci i dorobku Ignacego Łukasiewicza. Tutaj preferujemy projekty z zakresie malarstwa, grafiki, rzeźby, filmu i dopuszczamy także łączenie tych dziedzin.

Następnie komisja ekspercka złożona z ekspertów w preferowanych dziedzinach na podstawie oceny koncepcji wyłoni do 10 projektów, które jej zdaniem mają szansę na realizację ciekawych, nowatorskich projektów artystycznych. Z autorami wybranych koncepcji zawrzemy umowy z wynagrodzeniem 4 tysiące złotych brutto. Na wykonanie projektu artystycznego będzie 100 dni. Efekt akcji w postaci dzieł młodych artystów wykorzystamy do dalszej promocji dorobku I. Łukasiewicza, ale także jako przykład interesującej inspiracji sztuki w dziedzictwie kulturowym.

Wszelkie informacje, w tym regulamin, karta zgłoszenia i materiały pomocnicze znajdują się na nowo uruchomionej stronie www.art.podkarpackie.pl w bloku ŁUKASIEWICZ.ART https://art.podkarpackie.pl/index.php/lukasiewicz-art/nabor-start?id=10

Informacja telefoniczna pod numerem 17 743 30 19, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.