Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Konferencja prasowa. Mężczyzna i kobieta siedzą za stołem. Na blacie stoją mikrofony.

 


Autor tekst: Daniel Kozik
Autor zdjęć: Anna Magda
Biuro Prasowe UMWP
Autor wideo: Sebastian Kieszkowski
Departament Organizacyjny UMWP

 

Już w najbliższą niedzielę, 2 lipca rusza III edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który co roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego regionu. O atrakcjach, które będą obecne podczas festiwalowych dni poinformowano podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim. Udział w konferencji wziął marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu rozpoczynającego się festiwalu:

 

Przez cały miesiąc będziemy mieli wiele wydarzeń, spotkań, różnego rodzaju prezentacji i atrakcji, które chcemy w ramach festiwalu lasowiackiego pokazywać i promować. Nie tylko mieszkańcy naszego województwa interesują się kulturą lasowiacką, interesują się nią także mieszkańcy innych regionów, którzy co roku z chęcią przyjeżdżają na Podkarpacie, aby uczestniczyć w festiwalowych wydarzeniach. Festiwal zawita do dwunastu miejscowości naszego regionu i cieszę się, że samorządy oraz różnego rodzaju instytucje oraz organizacje są aktywne w zakresie współpracy w ramach festiwalu. Przedsięwzięcie to coraz bardziej rozbudowuje się programowo, a jeśli chodzi o liczbę uczestników, to z roku na rok ona wzrasta, co bardzo cieszy. Środki, jakie przeznaczyliśmy na organizację trzeciej edycji festiwalu wynoszą siedemset tysięcy złotych i są to dobrze wydane pieniądze – mówił marszałek.

 

 

Organizatorem Festiwalu Kultury Lasowiackiej jest Województwo Podkarpackie. W tym roku do współpracy zaproszono 12 operatorów, w tym: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu i Gminne Centrum Kultury w Ulanowie, a także dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Festiwal w czasie wakacji zawita do 12 miejscowości Podkarpackia, wśród nich są: Poręby Dymarskie, Kolbuszowa, Gorzyce, Leżajsk, Tarnobrzeg, Ulanów, Grodzisko Dolne, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Rudnik nad Sanem, Medynia Głogowska i Stalowa Wola.

 

Uczestniczący w konferencji prasowej Robert Godek, dyrektor departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP mówił o atrakcjach festiwalu:

 

To jedno z najważniejszych przedsięwzięć w zakresie kultury, realizowane przez województwo podkarpackie. Ta formuła jest otwarta, staramy się bazować na doświadczeniach z poprzednich lat zapraszając nowe środowiska i operatorów. W tym roku jest nim chociażby Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach. Cała formuła festiwalu jest taka, aby połączyć wieloletnie działania podmiotów, które w tej kulturze specjalizują się od wielu lat, a podejmują różnorodne działania i poprzez aktywność i włączenie się samorządu województwa, przenieść na poziom regionalny - wyższy, promując bardzo ciekawą, unikalną, kulturę, jaką dysponujemy w naszym regionie. W tej edycji działania, które zaprezentujemy publiczności będą bardzo różnorodne, począwszy od prezentacji prac artystów związanych z kulturą lasowiacką, ale też skierowane do szerszej publiczności, jak - Tarnobrzeska Potańcówka ze Smakiem, będą też prezentacje rzemiosła artystycznego, czy tradycje flisackie w Ulanowie oraz prezentacje kuchni lasowiackiej w Zamku w Baranowie Sandomierskim – powiedział w trakcie konferencji dyrektor Godek.

 

 

Festiwal Kultury Lasowiackiej to przedsięwzięcie unikalne w swoim charakterze pod wieloma względami. Jego celem jest popularyzacja i promocja dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej grupy etnograficznej Lasowiaków, którą w sposób najbardziej zauważalny dotknęła unifikacja kulturowa. Kultywowanie tradycji lasowiackich ocalało w bardzo ograniczonym zakresie i wymaga solidnego wsparcia tak merytorycznego, jak też promocyjnego. Festiwal jest jednym z narzędzi przywracania istotnego znaczenia tej kulturze w przestrzeni kulturowej województwa podkarpackiego, nośnikiem powrotu do korzeni, ale także motywacją do szukania inspiracji w tej tradycji do realizacji potrzeb i oczekiwań współczesnego człowieka.

 

Katarzyna Dypa, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zdradziła na konferencji, co czeka gości, którzy przybędą do skansenu w Kolbuszowej 2 lipca, kiedy nastąpi otwarcie festiwalu:

 

Inauguracja trzeciej edycji festiwalu odbędzie się w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pod hasłem „Odpust na jagodną”, ponieważ w kulturze ludowej drugiego lipca przypada święto Matki Boskiej Jagodnej, dlatego ten motyw jagód będzie towarzyszył wielu wydarzeniom, które zaplanowaliśmy tego dnia. Odbędą się między innymi warsztaty kulinarne, gdzie będzie można nauczyć się gotować zupę z jagód, czy proziaki z jagodami, będzie też możliwość obejrzenia procesu suszenia jagód, a nawet usłyszenia gawędy ludowej o Matce Boskiej Jagodnej. Wyeksponowana będzie też rzeźba Matki Boskiej Jagodnej, wykonanej przez znaną ludową rzeźbiarkę. Oprócz jagodowych wydarzeń będą też inne warsztaty i pokazy, które przybliżą bogaty świat tej kultury lasowiackiej – wymieniała dyrektor.

 

Nowością tegorocznej edycji Festiwalu jest organizacja dwóch przeglądów o randze festiwalowej: I Przegląd Pieśni Lasowiackich w Grodzisku Dolnym oraz I Konkurs Lasowiackiego Tańca Tradycyjnego w Nowej Dębie. Prezentacje te oceni profesjonalne jury i przyzna pierwsze nagrody festiwalowe. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny i wszędzie czekają na uczestników niespodzianki oraz liczne atrakcje plenerowe. Nad III Festiwalem Kultury Lasowiackiej 2023 patronat honorowy objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patronat medialny sprawują natomiast: TVP Kultura, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Leliwa, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24 oraz portal KulturaLudowa.pl

 

Galeria zdjęć: