Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka ludzi na scenie

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży 

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro Prasowe UMWP 

 

Podniośle i wzruszająco, nastrojowo i refleksyjnie, prosto z serca i pięknie – tymi przymiotnikami można opisać wrażenia i emocje, jakie stały się udziałem widzów koncertu, który odbył się w Rzymie. W samym sercu stolicy Włoch złożony został muzyczny hołd, będący jednocześnie upamiętnieniem Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej.  

 

Chcemy, by przekaz o heroizmie Rodziny Ulmów i miłości bliźniego, której dowiedli swym życiem oraz śmiercią, dotarł do tysięcy serc i umysłów, także daleko poza Polskę i Podkarpacie. Ulmowie żyli w naszym regionie i jako region czynimy wiele, aby pamięć o nich była żywa i rozprzestrzeniała się po świecie – mówił wicemarszałek Piotr Pilch w Rzymie, na rozpoczęcie Festiwalu Psalmów Dawidowych. W rzymskim Audytorium Conciliazione wieczorem 6 grudnia odbył się koncert dziękczynny za Błogosławioną Rodzinę Ulmów. Jego organizatorem była Fundacja im. Rodziny Ulmów „SOAR”, a jego współorganizatorami m.in. Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

Jeszcze zanim koncert się rozpoczął, podczas audiencji generalnej papież Franciszek pozdrowił wszystkich Polaków, w szczególny sposób swe słowa kierując do artystów i uczestników koncertu „Psalmów pokoju i dziękczynienia”.  

 

Wśród uczestników koncertu, w wypełnionej po brzegi sali Audytorium Conciliazione znaleźli się – w roli współgospodarzy - przedstawiciele samorządu województwa: wicemarszałek województwa Piotr Pilch, radni województwa Maria Fajger, Maria Napieracz, Stefan Bieszczad, Mariusz Król, Andrzej Ćwierz, Bogdan Romaniuk oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Robert Godek. Na widowni zasiadła  Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino – Anna Maria Anders. Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, na widowni zasiadło wielu przedstawicieli instytucji, które wspierały beatyfikację, wielu kapłanów oraz sióstr zakonnych. Obecny był biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.  

 

Postawa Ulmów skłania do najwyższego szacunku. Ale także refleksji nad jej uniwersalnością, bo błogosławieni Ulmowie zginęli niemalże 80 lat temu, a dziś na świecie nie brakuje wojen i zła – co pokazuje rosyjska agresja na Ukrainę – mówiła podczas uroczystego otwarcia koncertu ambasador Anna Maria Andres. 

 

„Psalmy pokoju i dziękczynienia” – jak zatytułowano koncert na cześć beatyfikowanej Rodziny Ulmów z Markowej, to jedno z wielu wydarzeń, jakie w skali Europy propagują historię rodziny, która została beatyfikowana 10 września 2023 roku. 

 

Z przesłaniem miłości bliźniego, które nieśli błogosławieni Ulmowie wychodzimy daleko poza Podkarpacie, a tu, w Rzymie, miejscu tak ważnym dla chrześcijaństwa brzmi ono szczególnie wymownie. Na Podkarpaciu z wielkim pietyzmem i szacunkiem traktujemy historię, dziedzictwo naszych przodków i ich dokonania. Przez lata zrobiliśmy wiele, aby przywrócić pamięć i oddać hołd Rodzinie Ulmów i wielu innym rodzinom z regionu, a także tysiącom Polaków, którzy w imię chrześcijańskich wartości, nie zawahali się zaryzykować życia swojego i bliskich, aby ratować żydowskich sąsiadów – podkreślał w Rzymie  wicemarszałek Piotr Pilch – A czas przed Bożym Narodzeniem to szczególny moment, by mówić o miłości bliźniego i polskich sprawiedliwych, o rodzinie Ulmów. 

 

Bogdan Romaniuk, pomysłodawca i organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych, radny Województwa Podkarpackiego, tak mówił o pomyśle zorganizowania koncertu właśnie w Rzymie. 

 

W ideę koncertu wpisaliśmy spotkanie na płaszczyźnie psalmów dwóch narodów i dwóch religii, co symbolizuje rodzinę Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów. W ten szczególny sposób chcieliśmy nie tylko uhonorować nowych błogosławionych Ulmów, ale także wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy przyczynili się do beatyfikacji, zaczynając oczywiście od papieża Franciszka – podkreślał Bogdan Romaniuk. 

 


Koncert - hołd dla polskiej rodziny z Markowej, która poświęciła życie, ratując żydowskich współobywateli w czasie II wojny światowej, to jednocześnie uhonorowanie wszystkich znanych i nieznanych z imienia Sprawiedliwych i Ocalonych. W jego programie znalazły się inspirowane biblijną księgą oraz historią i piękną postawą Ulmów, utwory o zróżnicowanej stylistyce i ładunku emocjonalnym: od przejmujących pieśni po nowoczesne, wibrujące energią brzmienia, wraz z głębokim przesłaniem łączącym tradycję, narody i kultury.

 

Utwory zaprezentowane w Rzymie zostały skomponowane na zamówienie Fundacji SOAR przez tak znanych i uznanych twórców jak: Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik, Golec uOrkiestra oraz Michał Jurkiewicz.

 

Na scenie wystąpili wybitni artyści. Psalmy zabrzmiały w wykonaniu światowej sławy nowojorskich muzyków żydowskich: Shulema Lemmera i Yaakova Lemmera, którym towarzyszył na fortepianie Menachem Bristowski. Swój kunszt zaprezentowali artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki oraz Zespół Band pod batutą Mirosława Błaszczyka. Nie zabrakło poruszających  emocji podczas występów polskich solistów: Braci Golec z Golec uOrkiestra, Andrzeja Lamperta, Alicji Węgorzewskiej, Izabeli Szafrańskiej, Klaudii Majkowskiej, Małgorzaty Markiewicz, Marii Coman, Grzegorza Wilka. Całość poprowadziła Magdalena Wolińska – Riedi. 

 

Galeria zdjęć: