Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Aktorzy na scenie po spektaklu Skrzypek na dachu

 


 Za nami wspaniała premiera „Skrzypka na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja oraz gala z okazji 61. Międzynarodowego Dnia Teatru. W ten weekend scenę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wypełniło wiele pozytywnych emocji! Na premierze byli też goście ze Lwowa.

Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada 27 marca, w Teatrze im. W. Siemaszkowej  obchodzony był 2 kwietnia wyjątkową premierą „Skrzypka na dachu”. Po spektaklu odbyła się coroczna gala, podczas której pracownicy teatru zostali uhonorowani nagrodami Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymali:

Inspicjentka i suflerka Anna Jochym

Aktor Robert Chodur 

 

Nagrody Prezydenta Rzeszowa otrzymali:

Aktorka Justyna Król

Aktor Adam Mężyk 

 

Nagrody Dyrektora Teatru otrzymali:

Zespół aktorski spektaklu "Wiśniowy Sad" w reż. Andro Enukidze w składzie: Mariola Łabno-FlaumenhaftDagny MikośMarek KępińskiKarol KadłubiecMieczysław NapierajRobert Żurek, krawcowa Monika Gładyś, krawcowa Gabriela Komenda, specjalistka do spraw administracyjno - gospodarczych Renata Horodecka, specjalista do spraw administracyjno - gospodarczych Marcin Lewicki.

 

Gościem specjalnym sobotniego wieczoru był dyrektor Narodowego Ukraińskiego Teatru im. Marii Zankowieckiej we Lwowie Andrzej Matsjak. Zaś przed spektaklem otwarta została wystawa promującą najnowsze wydawnictwo pt. "TEATRALNE ŻYCIE KOSTIUMU", którego autorami są: Archiwum Państwowe w Rzeszowie oraz Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

Najwięcej emocji w sobotni wieczór wzbudziła premiera „Skrzypka na dachu”. Według krytyków to musical stulecia, którego siłą jest mądrość i szczerość, a przede wszystkim, porywająca muzyka. To opowieść liryczna i pogodna, pełna ciepła i żydowskiego humoru, a jej filarem jest Tewie Mleczarz i jego rodzina, którzy mieszkają w małej Anatewce, gdzie bez wchodzenia sobie w drogę żyje społeczność żydowska i rosyjska. Spektakl po raz pierwszy został wystawiony w 1964 roku na Brodway’u.

 

W Rzeszowie, na scenie „Siemaszki” za spektakl odpowiedzialny jest Jan Szurmiej, który jest jego reżyserem i choreografem. Spektakl ma podwójną obsadę, dlatego w ten weekend odbyły się dwie premiery – w sobotę i niedzielę. Odtwórcami głównej roli Tewiego Mleczarza na zmianę są: Robert Żurek i Marek Kępiński. Żonę Tewiego, Gołdę grają: Mariola Łabno-Flaumenhaft i Małgorzata Machowska. Zmieniają się także aktorki odtwarzające role córek Tewiego i Gołdy.

 

W spektakl w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej zaangażowany jest 80-osobowy zespół, od aktorów po obsługę sceny. Opowieść o żydowskiej rodzinie i wspólnocie zmuszonej przez Rosjan do odejścia ze swojego miejsca na ziemi, stała się bardzo aktualna w kontekście wydarzeń w Ukrainie, choć bohaterowie zostali nakreśleni ponad sto lat temu.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu: Monika Konopka

Zdjęcia: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Biuro Prasowe UMWP