Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Mateusz Kurasz
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

 

W Porębach Dymarskich została podsumowana trzecia edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej. W spotkaniu uczestniczyła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus. Obecny był także dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego - Robert Godek, pracownicy urzędu marszałkowskiego oraz przedstawiciele wszystkich operatorów, którzy brali udział w przygotowaniu festiwalowych atrakcji.

 

Festiwal, który rozpoczął się w pierwszy weekend lipca mszą św. lasowiacką właśnie w Porębach Dymarskich, przez pięć kolejnych weekendów gościł w różnych miejscowościach Podkarpacia, oferując różnorodne atrakcje kulturalne, artystyczne czy też edukacyjne.

 

Według szacunkowej liczby w festiwalowych wydarzeniach uczestniczyło łącznie ok. 21 tys. osób. W sumie odbyło się 13 wydarzeń głównych oraz 106 szczegółowych w 12 miejscowościach regionu, takich jak: Poręby Dymarskie, Kolbuszowa, Gorzyce, Leżajsk, Tarnobrzeg, Ulanów, Grodzisko Dolne, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Rudnik nad Sanem, Medynia Głogowska, Stalowa Wola.

 

Festiwal Kultury Lasowiackiej wpisany jest w szerszy program inicjatyw kulturalnych Zarządu Województwa Podkarpackiego i jest to jedno z zasadniczych przedsięwzięć, które ma wspierać i pokazywać publiczności bogactwo różnorodności, jaka rozwijała się w wielu miejscach naszego malowniczego Podkarpacia – mówiła Wicemarszałek Ewa Draus

 

Formuła organizacyjna festiwalu była taka, jak w poprzednich dwóch edycjach, czyli przygotowanie poszczególnych wydarzeń festiwalowych zostało powierzone podmiotom publicznym działających w wyodrębnionych rejonach etnograficznie obszaru lasowiackiego. Na podstawie zawartych umów podmioty te stały się operatorami i przygotowywały wydarzenia we współpracy z departamentem kultury UMWP.

 

 Festiwal to nie tylko święto tradycji lasowiackiej, ale przede wszystkim-  przez orgaznizowane wydarzenia - wskazanie mieszkańcom tożsamości, umożliwienie poznania własnego dziedzictwa kulturowego, zwrócenie uwagi na folklor, sztukę i historię Lasowiaków – kontynuowała wicemarszałek Ewa Draus.

 

Galeria zdjęć: