Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupka ludzi sadzi drzewko

 


 Autor tekstu: Tekst Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

Autorzy zdjeć: Tomasz Leyko, SP3 w Mielcu

 

Dwa symboliczne drzewka posadzone w mieleckich szkołach w ramach akcji „Po owocach ich poznacie”. Jabłonie będą rosły obok dwóch podstawówek nr 3 i nr 6. Symbolicznego sadzenia drzewka wraz z uczniami, dokonał postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Witold Burda.

 

Akcja została zainaugurowana z inicjatywy marszałka województwa, a jej celem jest uczynienie z drzewa jabłoni symbolu pamięci o Polakach ratujących Żydów, w tym w szczególności o błogosławionej Rodzinie Ulmów. Każda ze szkół otrzymała także obraz Bł. Rodziny Ulmów.

 

Ksiądz postulator spotkał się także z młodzieżą klas ósmych obydwu szkół. W ciekawej prezentacji mówił o dramatycznej historii i drodze do beatyfikacji Rodziny Ulmów. Był to momentami bardzo przejmujący i wzruszający wykład, którego młodzież słuchała z uwagą i przejęciem. W spotkaniach uczestniczył także Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu, który przedstawił kontekst lokalny czyli historie mielczan, którzy również zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. – Bardzo dziękuję za zaproszenie. Bardzo się cieszę, że młodzież angażuje się w upamiętnianie ten niezwykłej i wspaniałej historii, a sadzone jabłonie będą nam o tym nieustannie przypominać. To wspaniała akcja – mówił po spotkaniach ks. Witold Burda. Młodzież z SP6 przygotowuje specjalny reportaż o spotkaniu, który będzie brał udział w konkursie o czym mówiły wicedyrektorki Beata Czarnota i Marzena Rybak. W SP3 z kolei dyrektor Adam Jastrząb zaprezentował Izbę Pamięci czyli mini-muzeum, które od lat funkcjonuje w szkole, dotyczące m.in. trudnych lat II wojny światowej.

 

Inicjatywa „Po owocach ich poznacie” została zorganizowana w związku z obchodzonym na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Jej inauguracja nastąpiła w Wojewódzkim Domu Kultury, 11 września, dzień po jej beatyfikacji. Wybór jabłoni nie jest przypadkowy, gdyż właśnie te drzewa szczepił i sprzedawał Józef Ulma, który wraz z całą rodziną został beatyfikowany 10 września w Markowej. Był on prekursorem, człowiekiem, który podejmował się rzeczy nowych, a jednym z jego zajęć było właśnie sadownictwo, z którego się utrzymywał. 

 

Chcielibyśmy, aby te jabłonie, zakwitające każdej wiosny, w szkołach, które otrzymają te drzewa, przypominały właśnie o Rodzinie Ulmów, właśnie o dzieciach, o tej wielkiej tragedii, ale i o heroicznej postawie – mówił marszałek.

 

Sadzonki przygotowało Arboretum w Bolestraszycach, które posiada stare odmiany jabłoni. Przekazane, reprezentują trzy różne odmiany. Damian Drąg, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury ma nadzieję, ze w następnych latach uda nam się wykształcić jedną, pamiątkową, odmianę markowską, którą nazwiemy „Ulmówka”.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć:  „Po owocach ich poznacie”. Jabłonie poświęcone Bł. Rodzinie Ulmów