Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyźni siedzą przy stole

 


Autor tekstu: Monika konopka

Biuro Prasowe UMWP 

 

W Przemyślu wicemarszałek Piotr Pilch podpisał dwie pierwsze umowy na dotacje z pieniędzy pozyskanych przez samorząd województwa z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Umowy dotyczą rewitalizacji zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Maćkowicach oraz prac konserwatorskich w przemyskiej bazylice pw. św. Jana Chrzciciela. Pula środków na oba zadania to ponad 5 mln złotych.

 

Wicemarszałek Piotr Pilch podpisał umowy z przedstawicielami Archidiecezji Przemyskiej Obrządku Łacińskiego oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej.

 

W imieniu archidiecezji umowę podpisał ks. Edward Sobolak. Dotyczy ona rewitalizacji zespołu pałacowo - parkowego w Maćkowicach, a kwota dofinansowania to 2 mln złotych. Drugim beneficjentem programu jest Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej, która będzie realizowała prace związane z konserwacją i restauracją polichromii i detali architektonicznych ołtarza Matki Bożej i ołtarza Serca Pana Jezusa. Wykonana zostanie także rekonstrukcja i konserwacja oryginalnych reliktów posadzki w bazylice. Wysokość przyznanej dotacji na te prace to ponad  3,3 mln złotych. Umowę w imieniu parafii podpisał ks. Mieczysław Rusin, proboszcz parafii. Podpisy w imieniu samorządu województwa złożył pod dokumentami wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać i przekazać tę dobrą informację oraz podpisać te dwie bardzo ważne, duże umowy na rewitalizację – mówił w Przemyślu wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

Piotr Pilch podkreślił, że samorząd województwa systematycznie przekazuje wsparcie z budżetu województwa na różne zadania z zakresu renowacji zabytkowych obiektów, w tym kościołów, a także pozyskuje zewnętrzne środki, jak te z rządowego programu.

 

Tych obiektów o znaczeniu kulturowym, o znaczeniu historycznym jest w naszym województwie po prostu bardzo dużo. Cieszę się, że wnioski, które złożyliśmy, jako samorząd województwa w ramach rządowego programu, a było ich 17 na łączną kwotę 30 mln złotych, zostały przez poprzedni rząd premiera Morawieckiego pozytywnie ocenione i wnioskowaną pulę środków otrzymaliśmy w całości – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Ks. Mieczysław Rusin dziękował za życzliwą współpracę samorządowi województwa i mówił, że dzięki przyznanej dotacji, przemyska katedra będzie jeszcze piękniejsza:

 

To, co będzie realizowane, to będzie przywrócenie tego piękna z przełomu XIX i XX wieku autorstwa Tadeusza Popiela. To piękne obrazy pod sklepieniem i prace konserwatorskie oraz restauratorskie nawy głównej oraz dwóch ołtarzy – wymieniał ks. Mieczysław Rusin, mówiąc, że prace konserwatorskie zakończą się już jesienią.

 

O tym, jak zostanie wykorzystana dotacja na renowację zespołu pałacowo-parkowego w Maćkowicach mówił ks. Marek Wojnarowski.

 

 

Zespół ma służyć celom społecznym. Ma to być dom spotkań różnych grup i ma to być miejsce odpoczynku oraz takiej duchowej formacji - powiedział ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Przemyślu.

 

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to program wspiera samorządy w poprawie stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Skierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań związanych z ochroną zabytków i opieką nad nimi. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

 

Galeria zdjęć: