Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko
 Rzecznik prasowy UMWP

 

Wczoraj wieczorem zakończył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Podczas uroczystej gali odbyła się uroczystość uhonorowania laureatów nagrody honorowej „Świadek Historii”, wyróżnionych przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

Nagrody wręczał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Świadek Historii, to wyróżnienie honorowe przyznawane instytucjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierającym działalność edukacyjną IPN w poszczególnych regionach kraju.

 

Podczas uroczystości uhonorowani zostali: Andrzej Borcz, Henryk Cząstka, Sławomir Zawiślak, Stanisław Wnorowski, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej oraz pośmiertnie śp. Jerzy Tadeusz Dębicki (wyróżnienie odebrała synowa Danuta Dębicka).

 

Bardzo się cieszymy że zarówno Kongres jak i dzisiejsza uroczystość ma miejsce właśnie na Podkarpaciu, które w szczególny sposób traktuje pamięć i historię, a dziedzictwo ma wypisane na swoich sztandarach w takim samym zakresie jak rozwój, innowacje i przedsiębiorczość. To wszystko udaje się nam bardzo dobrze połączyć i ten efekt synergii na pewno dziś widoczny, a w przyszłości będzie dawał jeszcze większe efekty. Myślę że to wyróżnienie ta nagroda honorowa jest ważna dla tych którzy ją otrzymali, bo to ważne aby tym którzy kultywując tą pamięć, przypominają te wszystkie ważne rzeczy, upamiętniając te sprawy historyczne, też ubogacają nas. Wśród wyróżnionych jest osoba, którą miałem zaszczyt blisko poznać, a której już nie ma wśród nas. To pan Jerzy Dębicki. Jego osobowość, jego historia i postawa, była dla mnie osobiście, ważnym elementem, który pozwalał budować moje odniesienia do historii. Zawsze każde spotkanie z nim było ubogaceniem, bogatą refleksją i dyskusją, zawsze miało szczególny charakter – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

W uroczystej gali obok prezesa uczestniczyli jego zastępcy dr Mateusz Szpytma oraz dr hab. Karol Polejowski, dyrektor IPN Rzeszów dr Dariusz Iwaneczko i wicewojewoda Radosław Wiatr.

 

Wieczór zakończył koncert „… w drodze” z cyklu „Artyści Andersa”, podczas którego artyści przybliżyli widowni twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów.

 

W dwudniowym kongresie, który zorganizowano w podrzeszowskiej Jasionce w G2A Arenie uczestniczyło ponad 7000 osób w tym blisko 6000 młodzieży ze szkół z całego Podkarpacia.

 

Galeria zdjęć: