Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd ludzi siedzi bokiem. Patrzą na tańczącą parę.

 


Kolbuszowa oraz Poręby Dymarskie – to miejscowości, w których została uroczyście zainaugurowana druga edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Od 4 do 18 września mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach, warsztatach, pokazach kulinarnych czy koncertach, podczas których prezentowane będzie lasowiackie dziedzictwo Podkarpacia. Zapewniamy, że będzie kolorowo, smakowicie i bardzo radośnie!

 

 

Festiwal został zainaugurowany mszą św. w Kościele parafialnym pw. śp. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich oraz Odpustem lasowiackim. Uroczystość poprzedziło przywitanie ks. Bpa Kazimierza Górnego, który na nabożeństwo w oprawie lasowiackiej przyjechał bryczką, nawiązując tym samym do czasów dawnych. Podczas Mszy św. akompaniowała Kapela z Majdanu Królewskiego, a przy ołtarzu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Porębach Dymarskich prezentowali się w dziecięcych strojach lasowiackich. Dary ofiarne na ręce księdza Biskupa wręczyli Marszałek Województwa Podkarpackiego p. Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Ewa Draus, Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie p. Damian Drąg oraz Członkowie Zespołu Ludowego Cmolasianie. Wśród licznych gości znaleźli się przedstawiciele środowisk samorządowych i innych instytucji lokalnych i regionalnych.

 

Po Mszy św. każdy z uczestników wydarzenia otrzymał upominek okolicznościowy tzw. odpustowe ciastko z dziurką, a na placu Kościoła parafialnego odbył się Odpust lasowiacki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mechowca częstowały tradycyjnym chlebem ze smalcem, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Porąb Dymarskich przyrządziło lasowiackie potrawy takie jak: kiszony ogórek z beczki, pierogi, żurek, ciasta oraz wiele innych wyrobów. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Kolbuszowa w poczęstunku nie zabrakło dziczyzny, bigosu i gołąbków. Każdy mógł spróbować smacznych, regionalnych potraw. Można było podziwiać ikony wykonane przez mieszkankę Poręb Dymarskich p. Halinę Pycior-Kusik. Było także stoisko z dewocjonaliami, drewnianymi łyżkami, sercami z piernika, „całusami” i słodkimi rybkami. Część uczestników wydarzenia udała się na oficjalne otwarcie II Festiwalu Kultury Lasowiackiej do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Natomiast pozostali mogli nadal świętować przy kościele parafialnym w Porębach Dymarskich, gdzie nie zabrakowało atrakcji.

 

Podczas uroczystości samorząd województwa podkarpackiego reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus. Obecni byli także: przedstawiciele lokalnego samorządu, m.in. starosta kolbuszowski Józef Kardyś, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, dyrektorzy urzędu marszałkowskiego, w tym dyr. Departamentu Kultury - Robert Godek, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Jacek Bardan oraz dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – Damian Drąg.

 

Otwierając oficjalnie festiwal marszałek Władysław Ortyl mówił, że jest on wielką radością, bo Lasowiacy to ludzie żywi, weseli, a także twórczy, lubiący śpiewy i hulanki, ale również bardzo pracowici.

 

Wakacje się skończyły, ale chcielibyśmy, aby przez te dwa tygodnie, w różnych miejscach naszego regionu, w obszarze, gdzie kultura lasowiacka istnieje, jest bardzo żywa, przypominana, żeby jeszcze przez kilka tygodni miały miejsce różne wydarzenia pokazujące piękno kultury lasowiackiej – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Nasza kultura lasowiacka to nie tylko przeszłość, to także teraźniejszość. Ona wciąż żyje i inspiruje kolejne pokolenia. Ważne wiec, abyśmy umieli zapromować te lasowiackie tradycje – mówiła z kolei w Kolbuszowej wicemarszałek Ewa Draus.

 

Wicemarszałek Ewa Draus dodała, że festiwal został stworzony po to, aby lasowiackie tradycje zostały rozpropagowane szeroko nie tylko w regionie, ale przede wszystkim w kraju i poza jego granicami.

 

Damian Drąg - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury – instytucji zaangażowanej w organizację festiwalu zapewnił, że festiwal, którego druga edycja właśnie wystartowała, na pewno będzie kontynuowany w przyszłości:

 

Ta kultura lasowiacka za kilka lat będzie na tyle mocna i do tego będziemy zdążać, że wiele osób będzie się chciało przyznawać do tego są Lasowiakami – mówił dyrektor Drąg.

 

W tym roku podczas festiwalu chcemy pokazać przede wszystkim tę piękną kulturę lasowiacką, zlokalizowaną w północnej części regionu. Z satysfakcją obserwujemy, że wiele środowisk szukając dzisiaj swojej tożsamości, swojej autentyczności, poszukuje jej właśnie w tej pięknej tradycji kultury lasowiackiej – mówił dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

 

Bardzo się cieszę, że otwarcie tego festiwalu jest tutaj, w Kolbuszowej w sercu kultury lasowiackiej, w sercu dawnej Puszczy Sandomierskiej. W tym pięknym miejscu, jakie tworzy kolbuszowski skansen – powiedział z kolei burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba.

 

W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych, pszczelarskich, bibułkarskich, hafciarskich i muzycznych. Podczas otwarcia odbyły się także pokazy lasowiackich obrzędów, rzemiosł i zajęć gospodarczych. Na scenie można było zobaczyć występy grup tanecznych i muzycznych.

 

Druga edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej skupia się na aktywności lokalnych instytucji, które na co dzień podejmują szereg działań promujących dziedzictwo kulturowe Lasowiaków.

 

Podczas kilkunastu dni festiwalu zaplanowane są tematyczne warsztaty, pokazy, plenery i konkursy w kilkunastu podkarpackich miejscowościach. Festiwal uzupełnią wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu UMWP w Rzeszowie.

 

 

 

Uczestnicy wydarzeń będą mogli poznać motywy związane z codziennym życiem tej grupy etnograficznej, szczególnie wyeksponowane zostanie: garncarstwo, wikliniarstwo, maziarstwo, flisactwo, zabawkarstwo. Ważnym elementem festiwalu będzie możliwość poznania lasowiackiej kuchni opartej na naturalnych produktach pozyskanych z uprawianej ziemi i z zasobów lasu oraz lasowiackich pieśni i przyśpiewek.

 

W sumie festiwal zagości w kilkunastu podkarpackich miejscowościach: Grodzisko Dolne, Kolbuszowa i Kolbuszowa Górna, Baranów Sandomierski, Leżajsk, Medynia Głogowska, Nowa Dęba, Poręby Dymarskie, Rudnik nad Sanem, Rzeszów, Ulanów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg. Zakończenie festiwalu „LAS ojciec NASZ” odbędzie się na plenerowej scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

 

Organizatorem Festiwalu jest województwo podkarpackie, które do współpracy zaprosiło 10 operatorów: Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Agencję Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie – Fundacja PRO ARTE ET HISTORIA, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie i Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu oraz dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

 

Patronat honorowy nad Festiwalem objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patroni medialni to: TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Radio Leliwa, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24 oraz portal KulturaLudowa.pl.

 

Kultura lasowiacka, kształtująca się przez lata w rejonie ujścia Wisły i Sanu, to przede wszystkim bogactwo barw, wzorów, smaków i dźwięków. Jako grupa etnograficzna obejmowała znaczny obszar obecnego województwa podkarpackiego (północne i północno-zachodnie powiaty), dlatego krzewienie jej dorobku i spuścizny kulturowej ma istotny walor społeczny, pozytywnie wpływa na budowę tożsamości regionalnej, a jednocześnie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju regionu oraz do zachowania jego kulturowego bogactwa.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Na Podkarpaciu promujemy kulturę lasowiacką!

Autor tekstu: Monika Konopka, Anna Magda
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP