Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie stojący na ulicy, a w tle kolorowe budynki.

 


Symboliczna uroczystość odbyła się w ramach Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście. To już piąty mural, który powstał w ramach projektu „Przestrzeń Dziedzictwa” na terenie województwa podkarpackiego.

 

Inicjatywa wpisała się w trwający Rok Ignacego Łukasiewicza, zaś powstanie muralu wsparło także Miasta Krosno i Muzeum Rzemiosła.

 

Wielkopowierzchniowa kompozycja autorstwa wybitnego polskiego ilustratora Mateusza Kołka, a wykonana przez znanego muralistę Kamila Kuzko, powstała w lipcu br. na jednej z kamienic prowadzących do krośnieńskiego rynku. Sobotnią uroczystość uświetnili swoją obecnością mieszkańcy Krosna i regionu, a także przedstawiciele władz państwowych, lokalnych samorządów, instytucji kultury, podmiotów gospodarczych. Samorząd województwa reprezentował m.in. Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego wraz z radnymi sejmiku, Stanisław Kruczek - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Roberta Godek – Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, który realizuje projekt „Przestrzeń Dziedzictwa”.

 

Podniosłej chwili towarzyszyły okolicznościowe przemówienia, a także występy Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej działającej przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpiło natomiast przy tablicy, która zainstalowana w najbliższym otoczeniu muralu zawiera biogram Ignacego Łukasiewicz oraz podstawowe informacje projektowe.

 

Po inauguracji muralu uczestnicy wydarzenia udali się wspólnym pochodem na krośnieński rynek, gdzie odbywały się kolejne atrakcje Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście.

 

Działania muralowe w ramach „Przestrzeni Dziedzictwa” sfinansowane zostały z budżetu Województwa Podkarpackiego. Za remont ściany, na której powstanie malowidło, odpowiadało Miasto Krosno. Inicjatywę wsparło merytorycznie także Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a jednym z donatorów była firma Greinplast.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu: Mateusz Werner
Oddział dziedzictwa i projektów kulturalnych
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP

Autor zdjęć: Michał Bosek
Oddział komunikacji marketingowej
Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP