Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie na scenie. Za nimi napis "Lasowiacy"

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Biuro Prasowe UMWP  

Autor zdjęć: Urząd Miejski w Kolbuszowej

 

Nasze dziedzictwo jest bezcennym skarbem, dlatego pielęgnujemy je z myślą o kolejnych pokoleniach, by nie pozwolić zaginąć naszej tożsamości – mówiła wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus podczas konferencji, poświęconej kulturze lasowiackiej, która odbyła się w Kolbuszowej. 

 

Wydarzenie „Lasowiacy inspirują” zorganizowała Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Stało się ono okazją do promowania kultury i tradycji Lasowiaków oraz prezentowania tego, jak obyczaje te są dziś twórczo wykorzystywane przez kolejne pokolenia. 

 

Dorobek kulturowy Lasowiaków jest wielką wartością, bo jest to dziedzictwo stworzone przez ludzi, którzy na co dzień mierzyli się z ciężkimi warunkami egzystencji w dawnej puszczy, ale w swojej obyczajowości zachowali radość, pogodę ducha, wrażliwość na otaczające ich piękno natury, z czego możemy czerpać współcześnie. Chcemy, aby kultura lasowiacka nie tylko nie zaginęła, ale aby była elementem naszej współczesności. Właśnie dlatego jako region organizujemy Festiwal Kultury Lasowickiej, który w tym roku miał już II edycję oraz wspieramy wiele imprez i wydarzeń promujących lasowiackiego ducha – podkreśla wicemarszałek Ewa Draus. Chcemy, aby kultura lasowiacka stała się częścią markikulturowej regionu – dodaje. 

 

W czasie konferencji uczestnicy wysłuchali wykładu dr hab. Kazimierza Maciąga z Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat motywów lasowiackich w literaturze. Robert Szura z PCEN Rzeszów zaprezentował z kolei mapę kultury lasowiackiej.  Gościem specjalnym wydarzenia był Romuald Gondek, autor Słownika gwary lasowiackiej. Występy artystyczne zaprezentowali promotor kultury lasowiackiej Anna Cebula oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich. Z kolei Stowarzyszenie Rozwoju Szkól „Prymus” z Nowej Sarzyny przedstawiło przykłady dobrych praktyk zatytułowany „Mycyje z Doliny Sanu i Trzebośnicy”.

 

Galeria zdjęć: