Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Na pierwszym planie muzycy grają na instrumentach. Na drugim planie tancerze tańczą w białych ludowych strojach.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro Prasowe UMWP 

 

Zabawkowo oraz zabawowo muzycznie i tanecznie zapowiada się kolejny weekend lipca na Podkarpaciu. Będzie to możliwe dzięki wydarzeniom, jakie wypełnią 8 i 9 lipca w ramach III Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

 

Już w sobotę czeka na Państwa spotkanie z człowiekiem niezwykłym, w jego rękach kawałki drewna od kilkudziesięciu lat zamieniają się w drewniane zabawki, które cieszą i bawią kolejne już pokolenia. Mowa o znakomitym artyście, rzeźbiarzu Janie Puku, który w czasie lasowiackiego festiwalu świętuje jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.

 

Z nietuzinkowym artystą i intersującym człowiekiem, którego praca i pasja uhonorowane zostały wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą Oskara Kolberga będzie można spotkać się w sobotę 8 lipca w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach. O 17.00 rozpocznie się tam promocja albumu „Tradycja w drewnie ukryta”, który poświęcony zostałpracy artystycznej Jana Puka. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie występ zespołu teatralnego z Domu Kultury w Sokolnikach, który przedstawi scenki ze spektaklu obrzędowego pt. „Czary mary i uroki” autorstwa Marii Kozłowej.  O dobry nastrój na lasowicką nutę zadba gorzycka kapela ludowa. Na gości czekał będzie poczęstunek, złożony z przysmaków kuchni lasowiackiej.

 

Tych, którzy chcieliby poznać tajniki tworzenia drewnianych cudów, zapraszamy na warsztaty rzeźby w drewnie dla dzieci i dorosłych. Rozpoczną się one już o 14.00 w Technicznym Ogrodzie. Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w roli twórcy drewnianych zabawek oraz  zmierzyć się z tworzeniem motywów lasowiackich w drewnie.

 

W niedzielę 9 lipca w ramach III Festiwal Kultury Lasowiackiejzapraszamy z kolei do Leżajska i Tarnobrzega. W samo południe w Muzeum Ziemi Leżajskiej u rozpocznie się wydarzenie, którego znakiem rozpoznawczym także będą zabawki. „Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji”, w czasie wydarzenia pod takim tytułem każdy gość będzie mógł wziąć udział w warsztatach plastycznych dla dzieci i dorosłych, poznawaniu sekretów sztuki haftu oraz tworzenia lasowickich strojów, ciesząc oczy i uszy koncertami lokalnych zespołów zespołów.

 

Gospodarz wydarzenia – Muzeum Ziemi Leżajskiej, przygotował liczne atrakcje i niespodzianki. Na miłośników tradycyjnej zabawki czekają warsztaty wyrobu i malowania zabawkowych bryczek, ptaka klepaka, konika czy magicznej deseczki. Będzie można także nauczyć się wykonywać kwiaty z bibuły i poznać plastyczne tajniki lasowiackiego serca. 

 

Dla najmłodszych przygotowano konkurs z nagrodami na najpiękniejszą kolorowankę lasowiacką.

 

Scenę natomiast wypełnią występy zespołów działających przy Miejskim Centrum Kultury: „San” i „Leliwa” oraz gościnnie kapeli ludowej i chóru „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

 

Na dziedzińcu Muzeum przez cały czas trwania wydarzenia będzie można smakować potrawy kuchni lasowiackiej.

 

Do spędzenia niedzielnego popołudnia zapraszamy Państwa do Tarnobrzega.  Bo tam o 17 na Placu Głowackiego rusza festiwalowa potańcówka a dokładnieTarnobrzeska potańcówka ze smakiem, pod okiem Marii Kozłowej – ikoną świata Lasowiaków, która z muralu przy Wisłostradzie patrzy na rodzinny Machówz pewnością będzie to niezapomniana zabawa. W przerwach tancerze będą mogli wzmocnić swoje siły naturalnymi napojami oraz lasowiackimiprzekąskami.

 

Wydarzenie w Tarnobrzegu rozpoczną wprawki taneczne, czyli krótkie warsztaty, które poprowadzi instruktor. Zaprezentuje on kroki autentycznegolasowiackiegotańca, zachęcają do wspólnej zabawy. Do tańca przygrywać będzie lasowiacka kapela Łola z Kolbuszowej.

 

Stowarzyszenie Dolina Smaku natomiast przygotuje poczęstunek nawiązujący do lasowiackiej kuchni – naturalnej, prostej i zdrowej. Drobne przekąski „na raz”, lekkie, tradycyjne, podane także w nowoczesny sposób: mini proziaki z pastami z dodatkami ziół, warzyw i owoców oraz serówkompoty i herbaty z lipy i ziół – wszystko po to, by złapać oddech między hulankami. Zabawa potrwa do ostatniego tancerza.

 

Lasowiackietradycje w Tarnobrzegu w naturalny sposób nawiązują do dziedzictwa Marii Kozłowej, wieloletniej, zasłużonej popularyzatorki kultury lasowiackiej, która wniosła niepodważalny wkład w ochronę dorobku kulturowego tej grupy etnograficznej.Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Tarnobrzeskim Domem Kultury w Tarnobrzegu.

 

Organizatorem Festiwalu Kultury Lasowiackiej jest Województwo Podkarpackie. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy 12 operatorów: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach, Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym, Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Ośrodek Garncarski MEDYNIA w Medyni Głogowskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu i Gminne Centrum Kultury w Ulanowie, a także dwie wojewódzkie instytucje kultury: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

 

Festiwal tym razem w terminie wakacyjnymi zawita w 12 miejscowościach województwa podkarpackiego: Poręby Dymarskie, Kolbuszowa, Gorzyce, Leżajsk, Tarnobrzeg, Ulanów, Grodzisko Dolne, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Rudnik nad Sanem, Medynia Głogowska i Stalowa Wola.

 

Potrwa do końca lipca.

 

Galeria zdjęć - plakaty festiwalu: