Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwóch mężczyzn podpisuje umowy siedząc. Reszta osób stoi za nimi.

 


 

 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak - Nieduży

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Doceniamy rangę muzeum, prezentowanych tu eksponatów i dzieł sztuki – stąd decyzja o dalszym współprowadzeniu placówki – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch w Muzeum Historycznym w Sanoku, tuż przed złożeniem podpisu pod dokumentem, który na kolejne pięć lat przedłuża współprowadzenie ten instytucji kultury przez Województwo Podkarpackie.

 

Ta umowa oznacza także współfinansowanie muzeum z budżetu samorządu województwa.

 

To muzeum jest skarbnicą wielu imponujących eksponatów. To tu sprawowania jest troskliwa opieka nad bezcennymi ikonami datowanych od XV do XIX wieku oraz największą na świecie kolekcją dzieł Zdzisława Beksińskiego, obejmującą 5000 prac. To tu koneserów i turystów cieszą cenne kolekcje: sztuki sakralnej łacińskiej, malarstwa XX-wiecznego czy militariów, prezentowanych w ramach zbrojowni. Ranga prezentowanych eksponatów i dzieł sztuki, renoma tego miejsca od dawna wykraczają daleko poza granice Podkarpacia i Polski. Galeria Zdzisława Beksińskiego oraz europejskiej klasy kolekcja ikon - przyciągają tu bowiem turystów z wielu zakątków świata. Muzeum jest jedną z wiodących instytucji muzealnych w regionie, stąd nasza decyzja. To dobry dzień dla muzeum i dla nas wszystkich, bo kultura i sztuka są naszym bezcennym dziedzictwem – podkreślał w czasie uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch.

 


Jako radni nie wahaliśmy się w naszej decyzji, była ona jednomyślna, bo choć jesteśmy przedstawicielami różnych części regionu, znamy i rozumiemy znaczenie tej placówki dla regionalnej, polskiej i światowej kultury. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem wesprzeć to dzieło – mówił w Sanoku przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

 

Dla powiatu to znacząca kwota w budżecie, ale wiemy, że muzeum jest ważne – mówił starosta sanocki Stanisław Chęć.

 

Umowa o wspólnym prowadzeniu instytucji kultury – Muzeum Historycznego w Sanoku po raz pierwszy została zawarta w październiku 2018 roku, pomiędzy Województwem Podkarpackim a Powiatem Sanockim. Czas jej obowiązywania wygasa w tym roku. Obie strony wyraziły wolę kontynuowania współpracy. Po dokonaniu ustaleń dotyczących kształtu aneksu, została podjęta decyzja o przedłużeniu okresu współprowadzenia tej instytucji kultury do 31 grudnia 2029 roku. Decyzji tej towarzyszy również uzgodnienie w sprawie zwiększenia dotacji podmiotowych obojga organizatorów. Począwszy od 2025 roku będzie to kwota co najmniej 1 mln 580 tysięcy złotych rocznie z budżetu województwa i taka sama kwota 1 mln 580 tysięcy złotych z budżetu powiatu. Treść aneksu została przyjęta przez Sejmik Województwa Podkarpackiego oraz Radę Powiatu Sanockiego.

 

Ta decyzja i te pieniądze dają nam nie tylko stabilny fundament, ale także możliwość rozwoju - mówił dyrektor muzeum Jarosław Serafin, dziękując samorządowi województwa za to, że daje instytucji możliwości, o których bez tego wsparcia nie można by nawet marzyć.


Nikt z państwa nie może równie mocno - jak ja - docenić wagi tego sukcesu, jakim jest współprowadzenie muzeum przez marszałka województwa, przez samorząd województwa - mówił Wiesław Banach, emerytowany dziś, wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego, który pracował w nim przez 40 lat, z czego wiele lat jako dyrektor i który przez lata zabiegał o pieniądze, które pozwolą muzeum się rozwijać – Gratuluję tej dobrej decyzji i dziękuję za nią, bo te pieniądze tworzą kolejne szanse. Kiedy z perspektywy kilkudziesięciu lat pomyślę o niewielkim pomieszczeniu, gdzie dosłownie upchnięte były cenne eksponaty, a było tak w chwili, gdy zaczynałem tu pracę i porównam to ze stanem, jaki mamy dziś, to mogę śmiało powiedzieć, że pasjonaci i profesjonaliści – a takich tu nie brakuje – są niezwykle ważni, ale bez pieniędzy muzeum nie dostałoby szansy na rozwój – podkreślał Wiesław Banach.


Podpisy pod dokumentem, przedłużającym umowę o współfinansowaniu do końca 2029 roku, złożyli w muzeum wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz starosta sanocki Stanisław Chęć.


W uroczystości uczestniczył poseł na Sejm RP Piotr Uruski, przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz, radne województwa: Monika Brewczak i Joanna Bril, wicestarosta sanocki Janusz Cecuła, skarbnik powiatu Edyta Szałankiewicz, radni powiatu sanockiego, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Jarosław Serafin oraz były dyrektor Wiesław Banach, obecnie przewodniczący Rady Muzeum.


Muzeum Historyczne w Sanoku istnieje nieprzerwanie od 1934 roku. Gromadzi, eksponuje i opracowuje tysiące cennych zabytków oraz materiałów bibliotecznych. W swoich zbiorach posiada niezwykle cenną kolekcję sztuki cerkiewnej w Polsce, w tym w szczególności bezcenne ikony datowane od XV do XIX wieku. W świecie słynie dzięki największej na świecie kolekcji dzieł Zdzisława Beksińskiego, która obejmuje 5 000 prac. Zgromadzone są tu także inne cenne kolekcje: sztuki sakralnej łacińskiej, malarstwa XX-wiecznego z kręgu Kolorystów i tzw. Szkoły Paryskiej, wreszcie militariów z IX-XX wieku, prezentowanych w ramach zbrojowni. Ze względu na rangę prezentowanych eksponatów i dzieł sztuki, frekwencję oraz renomę wykraczającą poza granice Polski jest jedną z wiodących instytucji muzealnych Województwa Podkarpackiego.


Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku Organizatorem Muzeum Historycznego w Sanoku został Powiat Sanocki. W roku 2018 podjęto decyzję o współprowadzeniu tej instytucji przez Województwo Podkarpackie i Powiat Sanocki.


Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć:Kolejne miliony dla Muzeum w Sanoku