Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trojka mężczyzn na terenie skansenu. Za nimi wystawa.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka 

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć:  Centrum Kultury Gminy MarkowaTVP Rzeszów

 

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w wydarzeniu w markowskim skansenie prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Podczas Dnia Otwartych Drzwi, w niedzielę 2 lipca, przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin. Najważniejszym punktem był wernisaż wystawy plenerowej: „Niecodzienna codzienność Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci”.

 

Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów był m.in. pokaz ginących zawodów.Można było między innymi podpatrzeć, na czym polegała i jak wyglądała praca kowali, rymarzy, stolarzy czy wytwórców dachówki. Oprócz pokazów ginących zawodów można było skosztować tradycyjnych potraw i obejrzeć występy ludowych zespołów. Z atrakcjiprzygotowanych przez organizatorów skorzystał marszałek Ortyl, który próbował swoich sił w pokazach ginących zawodów.

 

Podczas Dnia Otwartego można było obejrzeć wystawę: „Niecodzienna codzienność Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci”, złożoną z kilkudziesięciu zdjęć autorstwa Józefa Ulmy, który był nie tylko ambitnym gospodarzem i społecznikiem, ale też zajmował się fotografią. Pożółkłe fotografie, wykonane ręką Józefa Ulmy, zachowały się do dziś w wielu markowskich domach. Zdjęcia, które Muzeum Polaków Ratujących Żydów udostępniło dla realizacji tej wystawy Towarzystwu Przyjaciół Markowej, pochodzą ze zbiorów prywatnych: Piotra Sagana, Jerzego Ulmy, Zofii Bącal, Zofii Blajer, Antoniego Kluza, Urszuli i Franciszka Niemczaków a także Mateusza Szpytmy oraz zbiorów własnych Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

 

Druga część wystawy ukazuje wydarzenia związane z pamięcią o rodzinie Ulmów i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z Markowej. Wśród zdjęć jest m.in. odsłonięcie Pomnika Pamięci w 60. rocznicę zbrodni u Ulmów, nadanie imienia Sług Bożych Rodziny Ulmów Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Markowej, rocznicowe obchody zbrodni na Ulmach oraz otwarcie w 2016 roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

 

Skansen Zagroda – Muzeum Wsi Markowa to jedyne w swoim rodzaju społeczne muzeum budownictwa przysłupowego w Polsce prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Można w nim zobaczyć chłopskie chałupy i doświadczyć historii na wiele różnych sposobów.

 

Galeria zdjęć: