Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Orkiestra symfoniczna na scenie.

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Filharmonia Podkarpacka

 

Filharmonia Podkarpacka zainaugurowała 68. sezon artystyczny. Z tej okazji muzycy zagrali dla publiczności pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Davida Giméneza. W programie znalazły się utwory Mozarta, Rossiniego oraz Beethovena. W uroczystej inauguracji wziął udział wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny otworzyło arcydzieło energii, rytmu, motoryczności i kolorystyki dźwiękowej – uwertura do „Sroki złodziejki” Rossiniego. Po niej publiczność wysłuchała Koncertu fortepianowego B-dur, napisanego w ostatnim roku życia W. A. Mozarta. W programie znalazła się także Czwarta Symfonia Beethovena - dzieło pełne radości i witalności.

 

Tak ambitny repertuar przygotował dla melomanów David Giménez – hiszpański dyrygent, urodzony w Barcelonie, który studiował grę na fortepianie i kompozycję w Conservatori del Liceu w swoim rodzinnym mieście. Następnie specjalizował się w dyrygenturze w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Karla Österreichera oraz w Royal Academy of Music w Londynie u Sir Colina Davisa. Od swojego debiutu z orkiestrą NDR w Hanowerze w 1994 roku występował na całym świecie, prowadząc najznakomitsze orkiestry i solistów w takich salach, jak Royal Albert Hall, Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel, Wiener Konzerthaus, Suntory Hall w Tokio oraz w nowojorskich Carnegie Hall i Avery Fisher Hall. W trakcie swojej kariery David Giménez dyrygował takimi zespołami, jak Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, londyńska Philharmonia Orchestra, Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, Orchestre de Paris i Orkiestra Filarmonica della Scala.

 

Za fortepianem usiadł Roberto Prosseda, który zyskał światowy rozgłos dzięki nagraniom wszystkich utworów fortepianowych Felixa Mendelssohna na 10 płytach CD (2005–2014) oraz kompletu sonat fortepianowych Mozarta (2015–2018). Muzyk występuje z najważniejszymi światowymi orkiestrami. Jest szczególnie cenionym interpretatorem utworów fortepianowych  Mozarta, Schuberta, Schumanna, Chopina, którym to kompozytorom poświęcił swoje najnowsze nagrania.

 

Galeria zdjęć: