Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


plakat fkl

Przed nami przedłużony weekend z kulturą lasowiacką w ramach II Festiwalu Kultury Lasowiackiej 2022. Rozpoczynamy w czwartek 8 września i do niedzieli 11 września Festiwal zawita w Tarnobrzegu, Ulanowie, Kolbuszowej, Baranowie Sandomierskim i Grodzisku Dolnym. Wszystkie wydarzenia festiwalowe są otwarte dla publiczności i wstęp na nie jest bezpłatny.

8 września wraz z Tarnobrzeskim Domem Kultury odsłonimy mural poświęcony Marii Kozłowej, założycielce zespołu Lasowiaczki, artystki ludowej i regionalistki. Wykona go znany podkarpacki muralista Arkadiusz Andrejkow, z którym o 18.00 odbędzie się spotkanie.

9 września również w Centrum Natura 2000 w Tarnobrzegu ruszy Akademia Lasowiaka, adresowana zarówno dla dzieci i młodzieży, jak też dorosłych. Będą zabawy i gry lasowiackie dla dzieci oraz wykłady, a zakończy ją debata pt. „Co to znaczy być Lasowiakiem i kto nim może być”.

10 września razem z Miejskim Centrum Kultury w Ulanowie zapraszamy na „Tradycje wodą niesione”. Początek o 11.00 i dzień pełen atrakcji. Wystawa po plenerze „Nadrzecze krajobrazy”, lasowiacki jarmark, zagroda lasowiacka, warsztaty i występy. Będzie również spektakl obrzędowy na wodzie – tradycyjny chrzest flisacki, oraz spływy galarami i kajakami.

W tym samym dniu w Kolbuszowej Górnej po 16.00 dzięki Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej usłyszymy „Głos Lesioków z Puszczy”. Na uczestników czekają animacje z darów natury, zajęcia z przygotowania tradycyjnych potraw oraz z tańca, gry i śpiewu, konkursy i wstępy, spotkanie z Kevinem Aistonem oraz wyjątkowy koncert „Pogoda w Jazzie” – Paweł Steczkowski & Teuta Project z Kapelą Kazimierza Marcinka.

11 września znów wracamy do Tarnobrzega, gdzie wspólnie z Tarnobrzeskim Domem Kultury o godz. 13.00 zapraszamy na Kiermasz Dary Lasowiackiej Ziemi – będzie bardzo naturalnie i tradycyjnie w rytmach lasowiackiej muzyki.

O 14.30 w Zamku w Baranowie Sandomierskim zaprezentuje się „Lasowiackie jadło”. Tutaj gwiazdą wydarzenia będzie znany polski kucharz Karol Okrasa, który weźmie udział w otwartych warsztatach kulinarnych i warsztatach dla dzieci oraz w pracach jury konkursu lasowiackich smaków. Na dziedzińcu zaprezentuje się nie tylko lasowiacka kuchnia, ale także rękodzieło oraz „Lasowiacka Suita” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszko.

O 15.00 rozpocznie się Rodzinny Piknik Lasowiacki w Grodzisku Dolnym, a na nim królować będzie lasowiacka muzyka w wykonaniu „Grodziszczoków”, Zagrodzian” i Kapeli Flisackiej z Ulanowa. Występom towarzyszyć będą pokazy rzemiosł i tańców lasowiackich.

Również o 15.00, ale w Kolbuszowej Górnej, Mszą św. w oprawie folklorystycznej rozpocznie się Jarmak u Górnioków – Lesiockie Źmioki. Gwiazdą tego wydarzenia będzie Zespół Ludowy „Górniacy”, który obchodzi 40-lecie swojego istnienia, zdobywca tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. Będzie dużo muzyki i dobrych lasowiackich potraw oraz zajęcia i animacje dla dzieci.

Całość programu II Festiwalu Kultury Lasowiackiej oraz relacje z odbytych wydarzeń dostępne na www.lasowiacki.pl

Zapraszamy zatem i z nadzieją na doskonałą pogodę, życzymy wspaniałej zabawy.

--------------------------------------------------------------------------------

Organizatorem II Festiwalu Kultury Lasowiackiej jest Województwo Podkarpackie wraz z partnerami. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patroni medialni: TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Radio Leliwa, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24 oraz portal KulturaLudowa.pl.