Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Autor tekstu: Mateusz Kurasz

Kancelaria Zarządu UMWP

Źródło zdjęć: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca / Podkarpacki Festwial Lasowiacki

 

Wielkie wydarzenie artystyczne miało niedawno miejsce w Gminie Gorzyce, a z różnych części Polski przybyli goście, aby uhonorować wybitnego twórcę ludowego, Jana Puka, który świętował 35 lat swojej pracy artystycznej. Województwa Podkarpackiego było reprezentowane przez Wicemarszałka Ewa Draus.

 

Jan Puk, artysta ludowy z Trześni, zdobył sławę dzięki swojemu talentowi w tworzeniu drewnianych dzieł i unikalnych tradycyjnych zabawek, które zdobią muzea i prywatne kolekcje zarówno w kraju, jak i za granicą. Z okazji jubileuszu, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach wydał album prezentujący twórczość artysty, który prezentuje niezwykłe rzeźby Jana Puka oraz zawiera wiersze napisane przez samego artystę.

 

Przez lata Pan swoją niepowtarzalną twórczością i talentem przykuł uwagę nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Pana drewniane dzieła oraz tradycyjne zabawki są wyjątkowe i przynoszą radość kolejnym pokoleniom. To dzięki Panu, drewno nabiera nowego życia i przemienia się w magiczne formy, które zachwycają i bawią nas wszystkich. – podsumowała Wicemarszałek Ewa Draus

 

Podczas uroczystości jubileuszowej w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach, uczestnicy mieli okazję podziwiać prace Jana Puka oraz oglądać wycinanki i hafty autorstwa Renaty Sendrowicz, również inspirowane lasowiackim wzornictwem. Na scenie wystąpił także zespół teatralny "Sokolanki" działający przy Domu Kultury w Sokolnikach, prezentując scenki z obrzędowego spektaklu pt. "Czary, mary i uroki lasowiackie" autorstwa Marii Kozłowej. Wieczór zakończył się występem ludowej kapeli "Nad Łęgiem", która przyniosła ze sobą prawdziwy lasowiacki klimat.

 

Wśród gości, którzy złożyli życzenia honorowemu dostojnemu Jubilatowi, znaleźli się, Jerzy Sudoł - starosta tarnobrzeski Lucyna Matyka - zastępca wójta gminy Gorzyce, Marcin Piwnik - starosta sandomierski, radni powiatu tarnobrzeskiego, przedstawiciele muzeów, KGW Gorzyce oraz wszyscy ci, którzy współpracują z Jankiem Pukiem.

 

Wyjątkowych dań lasowiackich nie mogło również zabraknąć podczas tego wydarzenia. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach zadbały o obfity stół, na którym znalazły się takie smakołyki jak gomółki, słodkie ptaszki, gołąbki z kaszą i grzybami, zachęcając wszystkich do degustacji tych wyjątkowych potraw.

 

To wydarzenie w Gorzycach, związane z jubileuszem Jana Puka, miało nie tylko na celu uhonorowanie artysty, ale również promowanie kultury lasowiackiej.

 

W Leżajsku i Tarnobrzegu także nie zabrakło atrakcji. Muzeum Ziemi Leżajskiej przygotowało liczne atrakcje i niespodzianki. Na miłośników tradycyjnej zabawki czekały warsztaty wyrobu i malowania zabawkowych bryczek, ptaka klepaka, konika czy magicznej deseczki. Można było także nauczyć się wykonywać kwiaty z bibuły i poznać plastyczne tajniki lasowiackiego serca. Wydarzenie w Tarnobrzegu rozpoczęły się wprawką taneczną, czyli krótkimi warsztatami, które poprowadził instruktor, który zaprezentował kroki autentycznego lasowiackiego tańca, zachęcając do wspólnej zabawy. Do tańca przygrywała lasowiacka kapela Łola z Kolbuszowej.

 

Galeria zdjęć: