Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


W dniu 25 kwietnia 2024 r. miało miejsce 4. spotkanie Local Living Lab – regionalnej grupy interesariuszy projektu GREENHEALTH. Spotkanie zostało przeprowadzone w formule online - na platformie Webex z udziałem 24 osób.

Uczestników spotkania przywitał Antoni Jeż – regionalny koordynator projektu GREENHEALTH, który następnie przedstawił informacje nt. realizacji projektu w 2 i 3 semestrze. Koordynator omówił warsztaty międzyregionalne w Chorwacji (22-23 listopada 2023 r.), na których partnerzy, w tym Województwo Podkarpackie, przedstawili swoje „Dobre  Praktyki” oraz przeanalizowali które z praktyk pozostałych partnerów mogłyby zostać zaimplementowane we własnych regionach. Koordynator zrelacjonował również inne działania w 2 i 3 semestrze realizacji projektu: m.in.: złożony do CPE raport z 2. semestru, udział personelu projektu w konferencji „Europe, let’s cooperate” w Antwerpii w dniach 20-21 marca 2024 r. oraz przekazał informacje nt. drugich  warsztatów międzyregionalnych w Irlandii, które odbędą się w dniach 22-23 maja 2024 r.

Zrzut ekranu pokazujący uczestników czwartego spotkania Local Living Lab

Następnie głos zabrała Anna Daleka – (personel projektu) z Departamentu Gospodarki Regionalnej, która przedstawiła zadania do realizacji w 4. semestrze (wrzesień 2024 r. – luty 2025 r.), spośród których najważniejszym wydarzeniem będzie organizacja warsztatów międzyregionalnych połączonych z wizytą studyjną w Województwie Podkarpackim. Tematem przewodnim wydarzenia będzie: „Zrównoważona inkluzywność”.

Slajd prezentacji dot. przyszłych warsztatów na Podkarpaciu o temacie przewodnim Zrównoważona inkluzywność

Kolejnym prelegentem była prof. dr hab. Idalia Kasprzyk, która zaprezentowała projekt realizowany przez Uniwersytet Rzeszowski pn.: „Regionalna inicjatywa doskonałości”, obejmujący swoim zakresem kompleksowe badania środowiska w regionie pod kątem zanieczyszczenia środowiska mikro- i nanoplastikiem, metalami ciężkimi, WWA i pestycydami, czy nanocząsteczkami PM2.5 i PM10. Projekt obejmuje również stworzenie profilu fagowego wód Podkarpacia, tj. narzędzia do oceny bezpieczeństwa wód oraz identyfikacji źródeł ich zanieczyszczeń. W ramach przedsięwzięcia prowadzony będzie także monitoring radioaktywności w środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem terenów uzdrowiskowych. Inspiracją dla tego projektu był projekt GREENHEALTH.

Slajd prezentacji prof. dr hab. Idalii Kasprzyk z UR nt. projektu Doskonałe Podkarpacie

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Pani Magdaleny Radeckiej-Gibała, dotyczące omówienia nowego zadania, jakie realizuje Departament Ochrony Środowiska i jest związane z popularyzacją na Podkarpaciu tzw. „kąpieli leśnych”. Wprowadzenie tego zadania jest rezultatem projektu GREENHEALTH. Kąpiele leśne, znane w Japonii jako „shinrin-yoku”, to praktyka opierająca się na świadomym przebywaniu w lesie i czerpaniu z jego dobroczynnych właściwości. Polega na powolnym, uważnym spacerze wśród drzew, podczas którego skupiamy się na odbieraniu otoczenia wszystkimi zmysłami. Chodzi o to, aby zanurzyć się w atmosferze lasu, słuchać śpiewu ptaków, szumu liści, poczuć zapach drzew i ziemi. Ta praktyka ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pomaga m.in. w redukcji stresu, obniżeniu ciśnienia krwi, wzmocnieniu układu odpornościowego i poprawie nastroju. To doskonały sposób na relaks i odprężenie, a także na pogłębienie kontaktu z naturą.

Magdalena Radecka Gibała omawiająca nowe zadanie realizowane w ramach Departamentu Ochrony Środowiska dot. popularyzacji kąpieli leśnych

Dariusz Kozik – p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu przedstawił dobrą praktykę dotyczącą resocjalizacji i readaptacji społecznej osadzonych w zakładach karnych zlokalizowanych na obszarach chronionych, w tym w zakresie zasobów ludzkich i finansowych jakie są niezbędne do jej realizacji.

Dariusz Kozik p.o Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu przedstawił dobrą praktykę dot. resocjalizacji i readaptacji społecznej osadzonych w zakładach karnych

Ostatnim prelegentem była dr inż. Bernadetta Bienia z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, która przedstawiła dobrą praktykę z zakresu Zielarstwa. Działalność PANS w Krośnie w zakresie wspierania Zielarstwa była odpowiedzią na rosnącą popularność zielarstwa i ziołolecznictwa w południowo-wschodniej Polsce. Od 2012 roku w Krośnie działa Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów, prowadzące m.in. działalność szkoleniową i wydawniczą. Uczelnia w Krośnie wydaje m.in. „Herbalism” – recenzowane czasopismo naukowe poświęcone roślinom leczniczym i ich zastosowaniu oraz kwartalnik „Porady na zdrowie”. W 2016 r. uczelnia uruchomiła kierunek studiów Zielarstwo, co ujawniło szersze potrzeby w tym zakresie. Stworzono szeroką ofertę, zaadresowaną zarówno do osób z wyższym wykształceniem (studia podyplomowe Zioła, suplementy diety i kosmetyki naturalne), jak i bez (kursy zielarskie: Zielarz fitoterapeuta, Terapie biologiczne, Uprawa i znaczenie gospodarcze roślin zielarskich).

dr inż Bernadetta Bienia z PANS przedstawia dobrą praktykę z zakresu Zielarstwa i działalność uczelni w tym zakresie

Spotkanie podsumował i zakończył Pan Antoni Jeż. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie Regionalnej Grupy Interesariuszy w realizacji celów projektu, a także konieczność zacieśniania współpracy podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie obszarów chronionych z podmiotami z obszaru ochrony zdrowia, oraz stałe podnoszenie świadomości i prowadzenie badań naukowych w zakresie wpływu obszarów chronionych na zdrowie i samopoczucie ludzi.

 

Logo projektu Greenhealth