Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi przy stole.

 


Aurot tekstu i zdjęć Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Już po raz piąty spotkali się członkowie Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. Spotkanie odbyło się w siedzibie mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, a obrady prowadził marszałek Władysław Ortyl, który jest przewodniczącym rady.

 

Podczas spotkania podsumowano 5-lecie funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji – czyli instrumentu wsparcia, który miał zastąpić zasady działania Specjalnych Stref Ekonomicznych. O tym mówił Waldemar Barnaś, dyrektor mieleckiego oddziału ARP. Od 2018 roku wydano tu 171 decyzji o wsparciu, a inwestorzy zadeklarowali inwestycje za 6,3 mld zł i stworzenie 3651 miejsc pracy.

 

Waldemar Barnaś mówił także o planach i realizowanych inwestycjach mieleckiego oddziału ARP, m.in. o budowie hali produkcyjno-magazynowej do wynajęcia przez przedsiębiorców przy ul. Sołtyka w Mielcu oraz niedawno rozpoczętej podobnej hali przy ul. Kaczorowskiego w Krośnie. 

 

Dyrektor przekazał także informacje o działaniach zarządzającego obszarem w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie, szczególnie w zakresie współpracy z instytucjami otoczenia biznesu i samorządami. W tym kontekście padało też najwięcej pytań podczas spotkania.

 

Istotnym punktem obrad była prezentacja nt. projektu „Branżowe Centrum Umiejętności- kadry dla przemysłu lotniczego” o czym mówiła Lilla Boroń z mieleckiego oddziału ARP. Z kolei Paweł Wais dyrektor departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP prezentował możliwości finansowania działalności badawczo – rozwojowej w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Podkarpacia  2021 – 2027.

 

Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego funkcjonuje od 2019 roku. Jej główną rolą jest opiniowanie w sprawach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na terenie obszaru oraz proponowanie kierunków działań na rzecz poprawy otoczenia przedsiębiorstw i rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru.

 

Galeria zdjęć: