Newsletter #3/2023 Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
- Jakub Lasota
Rewitalizacja w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 - Aktualizacja Zasad
Na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji (KCWR) dostępne są zaktualizowane „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027” (wersja z 24.08.2023) (wersja z 24.08.2023) (wersja z 24.08.2023) podpisane przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w dniu 24 sierpnia 2023 r. Pierwsza wersja Zasad została opublikowana w sierpniu 2022 r.
Więcej informacji w Aktualnościach KCWR
Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji czyli wszystko o rewitalizacji w jednym miejscu
A gdyby tak wszystko o rewitalizacji dostępne było w jednym miejscu? Zapraszamy do odwiedzenia KCWR w nowej odsłonie. W poszczególnych zakładkach zaktualizowano dostępne materiały:
O rewitalizacji – W tym dziale gromadzone są publikacje powstałe po 2015 roku związane z programowaniem i realizacją procesu rewitalizacji. Dostępne są tutaj zarówno podręczniki, wyniki ewaluacji i monitorowania rewitalizacji jak i wyniki kontroli czy publikacje z dobrymi praktykami rewitalizacyjnymi.
Program rewitalizacji – krok po kroku – W tym dziale można znaleźć aktualną definicję o rewitalizacji oraz wskazówki – podane w przystępnej formie interaktywnego schematu – jak opracować gminny program rewitalizacji czyli podstawowe narzędzie prowadzenia rewitalizacji.
Przepisy prawne – W tym dziale znajdują się przepisy prawne dotyczące rewitalizacji, a także dokumenty związane z możliwościami finansowania rewitalizacji ze środków unijnych.
Dowiedz się więcej – W tym dziale gromadzone są odesłania do innych stron i portali internetowych, w których można poszerzać wiedzę o rewitalizacji i łatwiej docierać do treści związanych z programowaniem i realizacją rewitalizacji.
W dziale Aktualności można się zapoznać z najnowszymi informacjami i znaleźć dużo inspiracji. Zachęcamy do lektury!
Konkurs na rzecz współpracy międzypokoleniowej
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, działające jako Krajowy Punkt Kontaktowy dla Funduszy Norweskich i EOG - ogłasza otwarty nabór na dofinansowanie inicjatyw dwustronnych pomiędzy Polską a Norwegią na rzecz współpracy międzypokoleniowej – BeFORme w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej finansowanych z Funduszy Norweskich i EOG. Celem konkursu jest wzmocnienie współpracy bilateralnej pomiędzy Polską a Norwegią w obszarze budowania kapitału społecznego w społecznościach lokalnych, poprzez zwiększenie aktywnego udziału obywateli w życiu społeczności lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia współpracy i integracji międzypokoleniowej.
Wyzwaniem w tym konkursie jest obowiązkowe partnerstwo z podmiotem z Norwegii.
Link do ogłoszenia w języku polskim
Link do ogłoszenia w języku angielskim
Podsumowanie konkursu HUMAN SMART CITIES czyli przegląd dobrych praktyk
Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami podsumowującymi doświadczenia miast z realizacji projektów w ramach konkursu pn. HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców. Wybrane 24 miasta realizowały projekty z obszarów takich jak: środowisko, partycypacja społeczna, zrównoważona mobilność, inteligentne zarządzanie danymi. Obowiązkowym elementem każdego z projektów było opracowanie podręcznika dobrych praktyk – czyli podręcznika podsumowującego to, co udało się wypracować w ramach projektu. Poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem podręcznik może służyć innym miastom, które będą chciała podobne rozwiązania wdrożyć u siebie.
Podręczniki są dostępne na poniższej stronie internetowej.