Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Autor zdjęć: Tomasz Leyko
 Biuro Prasowe UMWP

 

Dziennikarze z podkarpackich mediów, rzecznicy prasowi, przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wzięli udział w objeździe zorganizowanym przez oddział promocji Funduszy Europejskich w UMWP. Grupa zobaczyła kilka inwestycji, które udało się zrealizować dzięki unijnemu wsparciu, a także wzięła udział w szkoleniu dotyczącym nowych obowiązków promocyjnych, jakie będą obowiązywać w rozpoczętej właśnie perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027.

 

Miejsca, które odwiedzili goście objazdu, powstały dzięki wsparciu Funduszy Unijnych, głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, ale także dzięki dotacjom z programów krajowych, jak np. Polska Wschodnia.

 

Pierwszym punktem była wizyta we Wzorcowni Ruchu – Centrum Regeneracji i Kształtowania Postawy w Świlczy koło Rzeszowa. Obiekt powstał dzięki wsparciu z programu operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Inwestycja kosztowała ponad 48 mln złotych, z czego prawie 20 mln złotych pochodziło z unijnej dotacji, dzięki której powstał nowoczesny obiekt sportowy. Na 10 tys. metrów kwadratowych znajduje się m.in. zadaszona hala sportowa z trawiastym boiskiem, hala do gier zespołowych, korty do gry w squasha oraz ścianki wspinaczkowe. O regenerację można zadbać w strefie Aqua&SPA oraz w gabinetach fizjoterapeutycznych. Infrastrukturę kompleksu uzupełnia restauracja, sale konferencyjne oraz hotel. Obok tradycyjnych form treningu, Wzorcownia Ruchu proponuje także strefę VR (Virtual Reality) oraz najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie treningu funkcjonalnego oparte na technologii BIOCIRCUIT™ Technogym. Jak podkreślał właściciel tego obiektu, jego powstanie bez środków unijnych byłoby niezwykle trudne, wręcz niemożliwe:

 

Bez wsparcia unijnego realizacja takiego centrum byłaby niezwykle trudna, gdyż inwestycja pochłonęła naprawdę duże kwoty, dużo wyższe niż były zakładane, a to także dlatego, że rozrosła się znacznie bardziej, o nowe, dodatkowe przestrzenie, w trakcie projektowania, których pierwotnie miało nie być – mówił do dziennikarzy właściciel, Marek Piskur.

 

Kolejnym punktem była wizyta w Podkarpackim Centrum E-sportu. Jego powstanie zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Centrum oferuje wysokoefektywne treningi w sportach elektronicznych oraz dla graczy. Wartość projektu to ponad trzy mln złotych, a unijne dofinansowanie wyniosło prawie półtora miliona złotych. Po wizycie w Centrum E-sportu grupa odwiedziła Kino „Radość” w Dębicy. To projekt który również był współfinansowany z RPO WP, a zrealizowany został przez Stowarzyszenie „Radość”. Jego głównym celem było podniesienie poziomu aktywności społecznej i zawodowej wśród osób z niepełnosparwnością z powiatu dębickiego. To pierwsze w Polsce kino, którego pracownikami są osoby z niepełnosprawnościami. Kino powstało w dawnym ośrodku kultury. Stowarzyszenie, kiedy otrzymało budynek, postanowiło przywrócić temu miejscu dawny blask. Przy powstawaniu kina pracowały osoby ze stowarzyszenia, a efekt ich prac wywarł ogromne wrażenie na gościach objazdu.

 

To był niezwykle trudny i wymagający projekt. Były chwile, kiedy myśleliśmy, że nie podołamy temu wyzwaniu i poddamy się, ale wspólnymi siłami doprowadziliśmy to zadanie do końca i dzisiaj mogę powiedzieć, że czujemy wielką radość z tego powodu oraz dumę. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że członkowie stowarzyszenia, osoby z niepełnosprawnościami mogą w tym miejscu pracować i zdobywać nowe kompetencje – tłumaczyła Mariola Kądzielawa, prezes ZAZ Stowarzyszenia „Radość”.

 

Projekt Kino „Radość” otrzymał w grudniu tytuł Mistrza wrażliwości społecznej w konkursie „Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany”. Wartość projektu to 3,2 mln złotych a kwota dofinansowania wyniosła 2,8 mln złotych. Inne projekty zrealizowane przez stowarzyszenie to między innymi mieszkania treningowe oraz usługi cateringowe – „Radosny catering”.

 

Po wizycie w Dębicy uczestnicy objazdu udali się do uzdrowiska w Latoszynie, które powstało dzięki wsparciu z RPO WP 2014-2020.  Z gośćmi spotkali się: Marek Mikrut, zastępca wójta gminy Dębica oraz Agnieszka Kucharska-Wójcik, kierownik uzdrowiska. W ramach ostatniego projektu unijnego, gmina wybudowała basen wykorzystujący wody lecznicze, stanowiące potencjał endogeniczny Latoszyna. Budowa basenu kosztowała 5,4 mln złotych, a unijne wsparcie wyniosło 1,8 mln złotych. Wcześniej, oprócz basenu, dzięki Funduszom Unijnym, powstało miejsce muzykoterapii, ścieżki ruchowe, a także tężnia i pijalnia.

 

Spotkanie zakończyło szkolenie dotyczące obowiązków promocyjnych projektów unijnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

 

Galeria zdjęć: