Jak Fundusze Europejskie zmieniają Podkarpacie?
- Anna Magda
Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Anna Magda
Biuro Prasowe UMWP
Podczas dwudniowego objazdu studyjnego przedstawiciele regionalnych mediów – prasy, radia i telewizji - oraz rzecznicy i pracownicy biur prasowych z podkarpackich instytucji, odwiedzili miejsca, które zmieniły się dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.
Pierwszym punktem objazdu była wizyta u pań, które w Wólce Hyżneńskiej założyły spółdzielnię socjalną „Zakręcone”. Członkinie spółdzielni swoją działalność rozpoczęły w Kole Gospodyń Wiejskich, by z czasem, przy wsparciu środków europejskich, założyć spółdzielnię, która teraz zatrudnia kilka osób.
W ramach spółdzielni świadczymy usługi gastronomiczne, cateringowe, na przykład obiady abonamentowe, realizujemy zamówienia na domowe przyjęcia, obsługujemy takie wydarzenia, jak komunie czy chrzciny. Mamy bardzo wiele zamówień. A dzięki unijnemu wsparciu mogłyśmy kupić potrzebny nam sprzęt, między innymi do przygotowywania dań, do ich pakowania – mówiła do dziennikarzy Marlena Pleśniak, liderka spółdzielni.
Spółdzielnia powstała dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, w ramach projektu związanego ze wspieraniem sektora ekonomii społecznej.
Kolejnym punktem objazdu była wizyta w klasztorze w Zagórzu, gdzie działa Centrum Kultury Foresterium. Centrum, dzięki unijnej dotacji, zaadaptowało ruiny zespołu klasztornego Karmelitów Bosych. W centrum działa małe, ale nowoczesne muzeum wyposażone w elektroniczne urządzenia, które uatrakcyjniają zwiedzanie i poznawanie historii klasztoru oraz regionu. Można zobaczyć też XVIII-wieczną celę zakonnika. W centrum funkcjonujesala kinowa, jest też w pełni wyposażona sala konferencyjna, w której mogą odbywać się różnego rodzaju spotkania i wydarzenia.
Chcieliśmy w tym miejscu połączyć historię z czymś nowoczesnym, aby nadać temu miejscu drugie życie – mówi Jakub Osika z CK Foresterium.
Stacja narciarska Bieszczad.ski w Wańkowej – to kolejny punkt programu na trasie objazdu śladami unijnych inwestycji. Stacja powstała dzięki zaangażowaniu władz gminy Olszanica oraz mieszkańców. Gminna spółka: Przedsiębiorstwo Rozwoju Infrastruktury Gminy Olszanica „PRI” zrealizowała projekt pod nazwą: „Bieszczad.ski rewitalizacyjne koło zamachowe rozwoju Gminy Olszanica”. Projekt uzyskał wsparcie finansowe w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Spółka przystąpiła do programu w systemie partnerskim, jako lider wraz z Gminą Olszanica oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Różańcowej w Wańkowej. Na stoku działa m.in. restauracja, jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska, a w planach są kolejne atrakcje, na przykład tyrolka.
Nasz projekt realizujemy w ten sposób, aby można było do niego dokładać kolejne elementy, by rozwijać tę bazę, którą już mamy o następne atrakcje. Jak znajdziemy odpowiednią sumę środków, chcemy wybudować na stoku tyrolkę – tłumaczył dziennikarzom Rober Petka- zastępca wójta Gminy Olszanica.
Polańczyk był ostatnim punktem dwudniowego objazdu. Ta bieszczadzka, turystyczna miejscowość dzięki unijnym funduszom zrealizowała wiele ważnych inwestycji, między innymi w zakresie turystyki. Jednym z takich projektów było utworzenie szlaku uzdrowiskowego wraz z budową dwóch pijalni wód mineralnych i powstaniem Centrum Informacji Uzdrowiskowej. Z uczestnikami objazdu spotkał się wójt Soliny – Adam Piątkowski oraz lokalny przedsiębiorca – Daniel Wojtas, który również jest beneficjentem unijnych środków. Dziennikarze odwiedzili m.in. Ekomarinę w Polańczyku – projekt, który przedsiębiorca zrealizował ze wsparciem środków z Unii.
Ważnym punktem programu było spotkanie z dyrektorami uzdrowisk – Ewą Mochnal – dyr. Sanatorium Solinka oraz Janem Mazurkiem – dyr. Sanatorium Plon, którzy mówili o rozwoju infrastruktury lecznictwa uzdrowiskowego i turystyczno-rekreacyjnej. Z uczestnikami wyjazdu spotkał się również członek zarządu Stanisław Kruczek, który mówił o ważnej roli mediów w informowaniu i promowaniu unijnych inwestycji:
Dziękuję za państwa pracę, za obecność w tym objeździe, za to, że przekazują państwo tak ważne informacje o tym, jak nasz region zmienia się dzięki unijnym funduszom, a są to zmiany w bardzo wielu obszarach naszego życia. Warto to wszystko pokazywać, promować i zachęcać kolejne samorządy, instytucje, osoby do sięgania po unijne wsparcie – mówił Stanisław Kruczek.
Drugi dzień spotkania wypełniły warsztaty i szkolenia. Prowadzili je: dr hab. Magdalena Smoleń – Wawrzusiszyn – dyrektor Instytutu Językoznawstwa KUL oraz Jarosław Juszkiewicz – lektor i dziennikarz. Na koniec uczestnicy spotkali się z przedstawicielami Lasów Państwowych oraz GOPR. Krzysztof Szczurek przedstawił realizowany przez bieszczadzką grupę GOPR projekt zatytułowany „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”. Pomysł na bieszczadzki szlak to kontynuacja innego projektu „Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”. Beskidzka ścieżka powstała w 2021 roku i spotkała się z dużym zainteresowaniem. Nowy, bieszczadzki szlak znajduje się w okolicach Mucznego, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany i ma 4,5 km długości. Stopień trudności tego szlaku jest już większy niż w Beskidzie Niskim, co jest odpowiedzią na takie zapotrzebowanie ze strony osób z niepełnosprawnością wzroku.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Facebook | Objazd studyjny śladami unijnych inwestycji