Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi przecina wstęgę

 


To będzie wyjątkowe miejsce dla pasjonatów robotyki. Właśnie został otwarty RoboLAB – Local STEM Incubator - unikalny projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także z innych miejscowości. Jego uczestnicy będą mogli konstruować roboty oraz uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.

 

RoboLAB mieści się w budynku Politechniki Rzeszowskiej. To nowe miejsce na mapie Rzeszowa i całego Podkarpacia, gdzie będzie można znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce oraz w zakresie tak zwanych kompetencji miękkich. Z oferty RoboLAB będą mogli skorzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. Z myślą o nich prowadzone będą warsztaty, spotkania z ekspertami i szkolenia.

 

W otwarciu RoboLAB wzięli udział przedstawiciele zaangażowanych w ten projekt firm, instytucji, uczelni i samorządów. Obecni byli m.in.: Marek Darecki – prezes Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji, Marcin Samolej - wiceprezes Pratt&Whitney, Jarosław Sęp – prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej, Krystyna Stachowska – zastępca prezydenta Rzeszowa. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

 

Podczas wydarzenia marszałek podkreślał, że cieszy się, iż na Podkarpaciu jest tak wiele firm, instytucji, samorządów oraz stowarzyszeń, które aktywnie podejmują różnego rodzaju działania. Przykładem takiego udanego współdziałania i aktywności jest właśnie  utworzenie RoboLAB-u.

 

Gratuluję tego projektu, takie inicjatywy trzeba doceniać, zwłaszcza w takich obszarach,  które prowadzą do innowacji, kreacji, do nowego myślenia i działania. Na pewno te kadry, które tu się przygotują, zasilą nasz przemysł, naszą gospodarkę i dzięki temu będziemy jako Podkarpacie rośli gospodarczo w siłę – powiedział marszałek Ortyl.

 

Marek Darecki – prezes stowarzyszenia Dolina Lotnicza dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, powiedział, że dzięki sponsorom ma on zapewnione finansowanie na kilka lat.  Prezes Darecki dodał, że RoboLAB będzie miał – patrząc w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie – nie tylko wymiar naukowy, ale także będzie wpływał na bezpieczeństwo kraju, gdyż wyposaży młodych ludzi w bardzo ważne kompetencje.

 

O tym, jak będzie funkcjonował RoboLAB, jakie zajęcia będą prowadzone oraz jakie są cele tego projektu, mówił Łukasz Szuba - dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji:

 

Główne cele projektu od początku są takie same i są dwa - zwiększanie u uczniów kompetencji przyszłości, czyli związanych z robotyką oraz tak zwanych kompetencji miękkich, których uczniom brakuje. Te cele będziemy realizować poprzez dwa mechanizmy – zajęcia w różnych formatach oraz poprzez zawody - mówił Łukasz Szuba.

 

Marcin Samolej - wiceprezes Pratt&Whitney, która to firma jest partnerem strategicznym projektu, podkreślał, że ten projekt ma duże znaczenie dla rozwoju podkarpackiej gospodarki i kompetencji młodych osób:

 

W przyszłości coraz bardziej istotna będzie wiedza, kompetencje, które będziemy zdobywać. Wiedza będzie stanowiła istotną wartość, gdyż będzie przewagą konkurencyjną – mówił Marcin Samolej.

 

Wszystkie zajęcia w RoboLAB będą bezpłatne. Jedyne, co należy zrobić, aby móc z nich skorzystać to założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy. Co roku w listopadzie Fundacja wraz z partnerami będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB.

 

Co ważne, w zawodach drużyny będą walczyły o naprawdę wysokie nagrody finansowe, płatne staże i praktyki dla laureatów oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Fundacja już podpisała porozumienie z Politechniką Rzeszowską, która takie punkty przyzna laureatom zawodów – mówi Łukasz Szuba.

 

RoboLAB będzie przestrzenią nie tylko do budowy robotów. Ma to być również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Już od lutego tego roku prowadzony jest pierwszy z trzech modułów zajęć dla wszystkich chętnych drużyn – Kreatywne warsztaty. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat) a do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.

 

Partnerem strategicznym projektu jest firma Pratt&Whitney Rzeszów. W gronie Partnerów Głównych RoboLAB jest Samorząd Województwa Podkarpackiego i Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska im Ignacego Łukasiewicza.

 

Galeria zdjęc:

 

Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Kancelaria Zarządu UMWP