Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Dwójka ludzi ściągają niebieskie wstęgi z tablicy..

 


Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP 

 

„Pamięć o profesorze Romańczuku nie przeminie” tymi słowami podsumował sylwetkę uhonorowanego profesora, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek. Podczas skromnej uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi Wrzesławowi Romańczukowi, która zawisła w budynku Uniwersyteckim przy ul. Leszka Czarnego w Rzeszowie.

 

Ta tablica to hołd dla znakomitego lekarza, naukowca i społecznika, który pozostawił po sobie nie tylko bogate dorobek naukowy, ale także wiele pozytywnych wspomnień wśród pacjentów i pracowników służby zdrowia. Tablica ta wisi też w symbolicznym miejscu, budynku finansowanym w dużej części z Funduszy Unijnych, która tak jak profesor i jego osiągnięcia, będą przez długie pokolenia służyć studentom medycyny – zaznaczył Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego.

 

Wrzesław Romańczuk urodził się w 1957 roku w Mielcu i był absolwentem mieleckiego II Liceum Ogólnokształcącego. Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie ukończył z wyróżnieniem w 1982 roku i uzyskał tytuł lekarza medycyny. Od 1983 do 1991 r. pracował w Klinice Pediatrii Instytutu Medycyny Klinicznej w Rzeszowie, a później w Oddziale Chorób Dziecięcych. Od 1994 do 1995 r. pełnił obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, a następnie do roku 2000 był dyrektorem tego szpitala. Był również etatowym profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego i prekursorem gastroenterologii dziecięcej w Rzeszowie. Tę nową dziedzinę medycyny zgłębiał już w połowie lat 80-tych. W 2004 roku dzięki jego staraniom utworzono Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa UR.

 

Wrzesław był nie tylko wybitnym lekarzem, ale także człowiekiem o wielkim sercu, który nigdy nie było obojętnym na potrzeby pacjenta, dlatego jest to dla nas szczególnie ważne, że tablica pamiątkowa została umieszczona na terenie naszego Uniwersytetu - podkreślił prof. Artur Mazur Prorektor Kolegium Nauk Medycznych.

 

Doktor Romańczuk zmarł w noc sylwestrową 2004 r. Prezydent RP odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 22 lutego 2022 r. rzeszowscy radni jednogłośnie zdecydowali, że nazwę ulicy Wrzesława Romańczuka otrzyma odcinek biegnącej od w okolicach KSW nr 2.

 

Galeria zdjęć: