Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mikroskop na biurku

 


Autor tekstu: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Nie jest zwyczajny, bo za ponad 3 miliony złotych i od dziś będzie działać w Pracowni Mikroskopii Elektronowej w Zakładzie Histologii i Embriologii Instytutu Nauk Medycznych.

 

W czwartek, 27 października Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego wraz z wojewodą Ewą Leniart, dokonał uroczystego otwarcia tej właśnie pracowni. Ma ona usprawnić system diagnostyczny, stworzyć lepsze warunki do rozwoju i badań naukowych pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz zwiększyć współpracę akademicką pomiędzy ośrodkami w Polsce i w Europie. Jest to jedyny ośrodek w Polsce, w którym znajduje się tego typu mikroskop elektronowy.

 

-Serdecznie gratulacje kieruję do pani profesor Agaty Wawrzyniak, która realizowała cały projekt i dzięki której ten mikroskop będzie mógł służyć całej naszej podkarpackiej społeczności. Myślę, że nie tylko grono naukowe, ale także i studenci będą mogli korzystać z tego nowoczesnego sprzętu i rozwijać skrzydła – powiedział podczas otwarcia Stanisław Kruczek - członek zarządu województwa.

 


Mikroskop elektronowy oraz linia do preparatyki zostały zakupione dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki, na kwotę ponad 3 mln złotych. Po otwarciu rozpoczęto warsztaty „Obrazowanie i przygotowanie próbek: Warsztaty Transmisyjnej Mikroskopii Elektronowej”. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z urządzeniami wykorzystywanymi w preparatyce oraz mikroskopii w naukach medycznych i biologicznych.

 

Galeria zdjęć: