Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Ósemka ludzi siedzi na krzesłach na scenie. Wszyscy są elegancko ubrani.

 


Autor tekstu: Natalia Mierzwa – Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

Źródło zdjęć: Facebook | Jolanta Sawicka; Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie

 

Po raz pierwszy w Rzeszowie odbyło się Forum Doradztwa Metodycznego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, działającym przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich wraz ze Szkołą Podstawową im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Nauki i Edukacji, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Rzeszowa. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

Wśród zgromadzonych gości pojawili się m.in.: w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka  Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki Jacek Banaś, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, podkarpaccy samorządowcy, radni Rzeszowa oraz przedstawiciele wydziałów edukacji jednostek samorządowych oraz szkół.

 

Celem forum była prezentacja dorobku nauczycieli i doradców metodycznych, którzy od czterech lat działają według nowych zasad. Ideą spotkania była również promocja doradztwa metodycznego, opartego na współpracy między nauczycielami i doradcami metodycznymi adyrektorami szkół ich zatrudniającymi a także na współpracy z nauczycielami konsultantami i bibliotekarzami oraz instytucjami zajmującymi się edukacją. Forum było również pretekstem do integracji wszystkich ośrodków metodycznych w Polsce wokół idei doradztwa metodycznego. 

 

Forum otworzyła dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska:

 

Dzisiejsze spotkanie to podsumowanie tego, co dzieje się w doradztwie metodycznym. Jest to bowiem filar doskonalenia nauczycieli. Jest to pierwsza osoba, która wspiera nauczycieli. Dziś spotykają się doradcy metodyczni, ich dyrektorzy, by dzielić się refleksjami, jak wygląda współpraca tych osób z kuratorem oświaty, z Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich  i z samorządem – mówiła dyrektor PZPW Wróblewska. 

 

Natomiast Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki Jacek Banaś odczytał list ministra Przemysława Czarnkaprzygotowany na tę okazję: 

 

Pragnę wyrazić moje uznanie dla cennej inicjatywy Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, jaką niewątpliwie jest I Ogólnopolskie Forum Doradców Metodycznych. Patronowanie przedsięwzięciu, które skupia utytułowanych reprezentantów środowiska naukowego i autorytety w dziedzinie dydaktyki, to dla mnie prawdziwy zaszczyt. Chciałbym wyrazić podziw dla zaangażowania doradców metodycznych w rozwój oświaty. Jestem głęboko przekonany, że również dzięki Państwa zaangażowaniu najlepsze praktyki w dziedzinie edukacji stają się codziennością polskiej szkoły– pisał w liście Minister Nauki i Edukacji PrzemysławCzarnek

 

Głos zabrał również wicemarszałek Piotr Pilch:

 

Doradztwo metodyczne jest bardzo istotne. Spotkałem się z nim w wielu wymiarach, ponieważ przez wiele lat byłem nauczycielem. Wprowadzone przez rząd, a nadzorowane przez kuratora, działania odnawiające doradztwo metodyczne są bardzo ważne. Umocowanie prawne roli doradcy metodycznego jest bardzo istotne, dlatego cieszę się, że tak wielu gości przyjechało na I Forum Doradców Metodycznych. Mam nadzieję, że będą kolejne, na których będziemy się spotykać, rozmawiać o problemach i wspierać – dodał wicemarszałek. 

 

W trakcie forum odbyła się debata na temat szans i wyzwań stawianych przed doradztwem metodycznym. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Mirosław Dymona, częścią forum był także spacer edukacyjny po Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie. Ważnym punktem spotkania była prezentacja dorobku Nauczycieli Doradców Metodycznych zatrudnionych w PZPW w Rzeszowie. Wydarzenie zakończyło się koncertem chóru studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego zatytułowanym „Jeszcze w zielone gramy”. 

 

Galeria zdjęć: