Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa dzieci na scenie w towarzystwie kilku dorosłych pań.

 


Autor tekstu i zdjęć: Mateusz Kurasz
Kancelaria Zarządu UMWP

 

W urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja inaugurująca drugą edycję programu wspierającego dwujęzyczność w podkarpackich przedszkolach, zatytułowana "Dwujęzyczni od przedszkola".

W spotkaniu wzięła udział Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty - Małgorzata Rauch, dyrektor PZPW w Rzeszowie - Krystyna Wróblewska, prezydent Rzeszowa - Konrad Fijołek, a także przedstawiciele lokalnych samorządów i wychowawcy przedszkoli, które będą uczestniczyć w realizacji tego projektu.

Celem programu, inicjowanego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, jest kształtowanie dwujęzyczności u dzieci uczęszczających do przedszkoli na Podkarpaciu. Program ten ma także na celu promowanie i propagowanie rozwiązań, które wspierają rozwijanie kompetencji językowych oraz jednoczesne rozwijanie kluczowych kompetencji poprzez stosowanie języka angielskiego w codziennych sytuacjach i zabawach przedszkolnych, a nie tylko podczas dedykowanych zajęć językowych.

 

Stawiamy na edukację, bo to jest ten kapitał, który możemy przekazać dzieciom, który będzie istotny i będzie decydował o rozwoju Podkarpacia. Dlatego ta edukacja od najmłodszych lat, która jest prowadzona w sposób naturalny, kiedy dzieci nie są świadome tego, że się uczą obcego języka, uczą się różnych nazw tych samych czynności, to jest niezwykle istotne. Dzieci uczą się nie tak jak w szkole, tylko poprzez zabawę, a temu służy cała edukacja cyfrowa. To jest platforma, która daje możliwości wychowawcom w przedszkolu, którzy nie są anglistkami, aby takie zajęcia z dziećmi prowadzić i one są dla dzieci interesujące - podsumowała wicemarszałek Ewa Draus

 

Realizacja programu rozpoczęła się w roku szkolnym 2022/2023 i jest prowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, przy współpracy z Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie oraz Bibliotekami Pedagogicznymi. W programie uczestniczy 625 dzieci z 25 przedszkoli z terenu całego Podkarpacia.

 

Galeria zdjęć: