Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Człowiek mówi do ludzi

 


Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Na Uniwersytecie Rzeszowskim oddano hołd pamięci wybitnego naukowca i lekarza, profesora Lesława Grzegorczyka. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej temu wyjątkowemu człowiekowi, odbyła się na terenie rzeszowskiej uczelni przy ul. Warzywnej w budynku Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych Kolegium Nauk Medycznych UR. Jest to wyraz uznania dla jego niezwykłego wkładu w rozwój nauki medycznej oraz działalności na rzecz społeczności podkarpackiej.
 
Tablica ta będzie stanowiła trwałą pamiątkę i przypomnienie dla przyszłych pokoleń o tym wyjątkowym człowieku, który poświęcił swoje życie dla dobra innych. Profesor Grzegorczyk i jego wkład w dziedzinę medycyny, a zwłaszcza dermatologii i medycyny pracy oraz sportu jest nieoceniony. Jego poświęcenie, pasja i oddanie pracy naukowej oraz troska o zdrowie i dobro ludzi zasługują na naszą najwyższą wdzięczność – mówił Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego – podczas swojego wystąpienia.
 
Profesor Lesław Grzegorczyk urodził się 31 sierpnia 1929 roku w Rzeszowie. Całe swoje życie związane był z tym miastem i ziemią rzeszowską. Już od najmłodszych lat wykazywał pasję i zainteresowanie medycyną, której poświęcił swoją całą karierę. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Krakowie, zdobywając specjalizację z zakresu dermato-wenerologii. Jego praca na Oddziale Chorób Zawodowych Skóry w Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie oraz badania nad wpływem szkodliwych czynników na organizm ludzki przyniosły mu ogromne uznanie w środowisku medycznym.
 
 
Oprócz zacnego grona profesorów i naukowców na uroczystości obecna była, także Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, która odczytała list od Ewy Leniart – wojewody podkarpackiego,  w którym podkreśliła osiągnięcia profesora:
 
 
- Profesor Grzegorczyk był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także wspaniałym człowiekiem. Jego zaangażowanie w rozwój medycyny przemysłowej, badania nad chorobami zawodowymi i ochroną zdrowia pracowników stanowiły fundament dla wielu działań i decyzji podejmowanych w tym obszarze. Jego praca dydaktyczna na Uniwersytecie Rzeszowskim miała ogromne znaczenie dla kształtowania kolejnych pokoleń lekarzy i dermatologów za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni – dodał wicewojewoda.
 
 
Profesor Grzegorczyk był jednym z pionierów medycyny przemysłowej w Polsce. Jego badania nad nerwicą naczyniową kończyn górnych jako schorzeniem zawodowym w przemyśle metalowym i hutniczym przyniosły przełomowe odkrycia. Dzięki niemu powibracyjna nerwica naczyniowa została uznana za chorobę zawodową w Polsce. Był także pionierem badań nad wpływem drgań i hałasu na organizm ludzki, co zaowocowało publikacją książki "Wpływ wibracji i hałasu na organizm ludzki".
Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 200 prac opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych, a także kilkadziesiąt artykułów popularnonaukowych. Był również promotorem wielu przewodów doktorskich i recenzentem licznych prac naukowych. Profesor Grzegorczyk był człowiekiem o szerokich zainteresowaniach, którego osiągnięcia wykraczały poza dziedzinę medycyny. Interesował się historią medycyny, sztuką i organizacją ochrony zdrowia. Niestrudzenie pracując na rzecz społeczności podkarpackiej - Profesor Grzegorczyk bezprecedensowo przyczynił się do rozwoju nauki medycznej w naszym regionie.
 

Galeria zdjęć: