Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwóch ,mężczyzn w grupie uczniów

 


 

Autor artykułu: Mateusz Kurasz

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzeziński wziął udział w uroczystości, podczas której na ścianie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu zawieszono tablicę upamiętniającą trzy pokolenia rodziny Brzezińskich: Kazimierza, Tadeusza i Zbigniewa Brzezińskich. Zbigniew Brzeziński, był wybitnym politologiem i doradcą amerykańskich prezydentów, w tym Jimmy'ego Cartera, a także uczęszczał do tej szkoły podstawowej w Przemyślu, gdzie przyjął swoją pierwszą komunię w przemyskiej katedrze. Tablicę ufundowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Znajdują się na niej między innymi słowa Zbigniewa Brzezińskiego, w których opowiada o swoich pierwszych osobistych skojarzeniach i wspomnieniach związanych z Polską, wiążących się właśnie z Przemyślem, gdzie spędził część swojego dzieciństwa i uczył się w szkole powszechnej.

 

Każdy pobyt w Przemyślu to dla mnie fascynująca lekcja historii o tym, co mnie ukształtowało. Dzisiejsza uroczystość upamiętnia drzewo genealogiczne rodziny Brzezińskich – powiedział w Przemyślu ambasador USA.

 

Podczas uroczystości, wicemarszałek Ewa Draus reprezentująca Samorząd Województwa Podkarpackiego, wręczyła list gratulacyjny ministrowi Markowi Kuchcińskiemu, wyrażając szacunek i uznanie za inicjatywę, dzięki której w przestrzeni Przemyśla i Podkarpacia pojawiła się pamiątkowa tablica poświęcona rodzinie Brzezińskich - rodowi związanemu z grodem nad Sanem, mającemu zasługi dla miasta, Polski, a nawet świata.

 

Dziękuję za to, że poprzez tę symboliczną tablicę dokonują Państwo upamiętnienia ludzi, których życie i losy przez krótszy czy dłuższy czas wplotły się w losy Przemyśla i tej ziemi, ubogacając ją, inicjując, wspierając i prowadząc działania na rzecz kształtowania oblicza naszego regionu i Ojczyzny, a jednocześnie mając swój udział w budowaniu naszej tożsamości – czytamy w liście Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

 

Ostatnim punktem wizyty  Ambasadora Brzezińskiego było spotkanie w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, gdzie wygłosił wykład  "USA i Polska: dziś i jutro". W swoim wystąpieniu Ambasador podkreślił, że chęć udzielania wsparcia uchodźcom z Ukrainy przyczyniła się do umocnienia relacji między USA a Polską. Mark Brzeziński wspomniał również swoją wizytę z ubiegłego roku, podczas której zauważył ogromną pomoc, jaką mieszkańcy Podkarpacia udzielali uchodźcom z Ukrainy.

 

Galeria zdjęć: