Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd ludzi przy stole. Rozmawiają.

 


 Autor tekstu: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

Autorzy zdjęć: Tomasz Leyko UMWP/Jakub Szymczuk KPRP

 

Przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących to główne tematy spotkania z dziennikarzami, które odbyło się dziś w Belwederze. Organizatorem śniadania prasowego był Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

 

Gospodarzem spotkania była minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W spotkaniu, w którym wzięło udział blisko 50 dziennikarzy mediów ogólnopolskich i regionalnych uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

 

Dzisiejszy dzień nie jest przypadkowy. Dokładnie 88 lat temu Wiktoria i Józef Ulmowiewzięli ślub. Zaczynamy więc tę podróż, w rocznicę kiedy ta rodzina powstała  - mówiła na wstępie minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

 

Gościem specjalnym był Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, który na początku przypomniał dramatyczne losy bohaterskiej rodziny z Markowej. Informacje o Komitecie Prezydenta RP ds. Ulmów, współpracujących instytucjach i działaniach towarzyszących beatyfikacji KPRP przedstawiła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, która jest sekretarzem komitetu. Zaprezentowany został jego logotyp. Minister przekazała także ciekawe informacje o pociągu, który obrandowany grafikami związanymi z rodziną Ulmów niebawem wyruszy na trasę. 

 

Jego oficjalna prezentacja odbędzie się 13 lipca w Warszawie na Dworcu Centralnym. Będzie to pociąg Inter-City, z obrandowaną lokomotywą grafikami Rodziny Ulmów zaprojektowanymi przez biuro „Niepodległa”. Pociąg będzie kursował na trasie Przemyśl – Berlin, a regularne kursy potrwają do 4 września. Prezentacji lokomotywy towarzyszyć będzie wystawa w holu głównym Dworca Centralnego „Samarytanie z Markowej” przygotowana przez IPN – mówiła minister.

 

O planach mówili również pozostali członkowie komitetu. Wydarzenia, które odbędą się na Podkarpaciu prezentował marszałek  Władysław Ortyl.

 

W styczniu sejmik województwa zgodnie postanowił, że rok 2023 będzie poświęcony pamięci rodziny Ulmów z dziećmi. Te wydarzenia spinają się klamrą z powołaniem Muzeum im. Rodziny Ulmów. Pierwszą inicjatywę w tej sprawie podjął sejmik w 2008 roku, a w 2016 roku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy otworzyliśmy wspomniane muzeum w Markowej. Teraz powołaliśmy zespół roboczy, który przygotował wiele ciekawych propozycji związanych z tym wydarzeniem o randze, jakiej na Podkarpaciu dawno nie było. Stworzyliśmy spot filmowy, który opowiada tę wzruszającą historię. Był prezentowany podczas koncertu „Jednego serca, jednego ducha”. Chcemy wesprzeć też oddolne działania,  dlatego uruchomiliśmy specjalny program wsparcia dla organizatorów, którzy przygotowują wydarzenia związane z Rokiem Rodziny Ulmów. W ramach sceny wędrownej naszego Teatru im. W. Siemaszkowej będziemy prezentować specjalny spektakl o rodzinie Ulmów. Dzień przed beatyfikacją planujemy zorganizować widowisko muzyczne pt. "Przerwane dzieciństwo" dedykowane Rodzinie Ulmów, współorganizowane przez Filharmonię Podkarpacką i biuro "Niepodległa". Wystąpi w nim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej z solistami oraz Chór Filharmonii Narodowej z Warszawy. W spektaklu będzie po raz pierwszy wykonana uwertura, na orkiestrę symfoniczną „Qui ingreditur sine macula” (z łac. Ten kto wchodzi bez skazy), którą specjalnie na tę okoliczność skomponował Gary Guthman – mówił marszałek. Władysław Ortyl przedstawił tylko niektóre punkty przygotowane przez samorząd województwa. 

 

O swoich planach mówili także pozostali członkowie komitetu m.in. Piotr Wawrzyk – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Marzena Machałek – sekretarz stanu Ministerstwie Edukacji i Nauki, Barbara Socha – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Radosław Wiatr – wicewojewoda podkarpacki. Padło kilkadziesiąt propozycji wydarzeń, imprez i inicjatyw. To głównie szereg wystaw, publikacji, konferencji i prezentacji. Ciekawą propozycją jest Orszak Dziejów, spektakl opisujący historię rodziny Ulmów, zaplanowany na 9 września w Warszawie.  To propozycja ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, podobnie jak stworzenie portretu rodziny Ulmów, jako kolażu rodzinnych fotografii Polaków. Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie promować wydarzenie w placówkach dyplomatycznych. Przy współpracy z Samorządem Województwa Podkarpackiego organizuje także wizyty studyjne na Podkarpaciu.

 

Prace prezydenckiego komitetu zakończą obchody 80. rocznicy zbrodni na rodzinie Ulmów 24 marca 2024 roku w Markowej.

 


Galeria zdjęć: