Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Żołnierze stojący w szeregach na dużym placu.

 


Był uroczysty apel, przemówienia i wyróżnienia, a na końcu piknik – w taki właśnie sposób w Rzeszowie swoje święto obchodziła 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Udział w obchodach wziął marszałek Władysław Ortyl.

 

Na uroczystościach obecni byli także: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, parlamentarzyści i samorządowcy z Podkarpacia oraz mieszkańcy Rzeszowa. Nie mogło oczywiście zabraknąć płk Michała Małyska, dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który pełnił honory podczas obchodów.

 

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił się do żołnierzy, mówiąc o niełatwej służbie i zobowiązaniu wobec państwa polskiego i Polaków:

 

Drodzy Żołnierze! Dzisiaj obchodzicie swoje wielkie święto. To szczególny powód do radości i dumy ze służby dla Rzeczypospolitej. My - mieszkańcy Podkarpacia powierzyliśmy wam swoje bezpieczeństwo, wierząc, że nas nigdy nie zawiedziecie i zawsze będziecie godnie służyć Ojczyźnie. Wasze zobowiązanie wobec Rzeczpospolitej, Polaków i swoich dowódców jest ogromne. Stoicie na straży bezpieczeństwa naszego województwa i kraju, a także jego obywateli, ryzykując własne zdrowie i życie. To wymagająca służba, do pełnienia której zostają powołani tylko nieliczni – mówił marszałek Ortyl.

 

Marszałek nawiązał też do kwestii bezpieczeństwa państwa polskiego i sytuacji na Ukrainie:

 

Państwo polskie swoje bezpieczeństwo opiera na Sojuszu Północnoatlantyckim, którego jesteśmy członkiem. Staramy się świadomie kształtować politykę bezpieczeństwa na europejskiej scenie politycznej nie tylko w ramach NATO, ale także w ramach Unii Europejskiej. Fakt ten nie powinien jednak w żaden sposób uśpić naszej czujności w zakresie bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza teraz w dobie wojny za naszą wschodnią granicą. Ukraina współcześnie stała się ofiarą agresji i okrutnej wojny ze strony Rosji. W dobie tak poważnych zagrożeń w tej części Europy, powinniśmy kłaść szczególny nacisk na zwiększenie naszego bezpieczeństwa, a to właśnie gwarantują nam między innymi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział.

 

Na zakończenie marszałek złożył życzenia Terytorialsom:

 

Wierzę, że służba w ramach obrony terytorialnej jest dla Was zaszczytem i przynosi Wam wiele powodów do dumy i zadowolenia. Życzę Wam, abyście zawsze stali na straży niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, a swoją postawą dawali przykład patriotyzmu i wierności ideom narodowym – życzył Władysław Ortyl.

 

Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik wojskowy z licznymi atrakcjami dla dzieci i rodzin z Podkarpacia. W ogrodach bernardyńskich zaplanowano liczne zabawy dla najmłodszych, gdzie czekały na nich dmuchańce, malowanie twarzy oraz gry.

 

Wśród atrakcji znalazł się pokaz dynamiczny z użyciem środków pozoracji pola walki oraz pokaz sprzętu policji, straży pożarnej a także pokaz najnowszego uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych RP. Swój sprzęt historyczny zaprezentowała też Fundacja „Niepodległość” z Lublina.

 

W punkcie promocyjnym można było zobaczyć najnowsze wyposażenie Terytorialsów oraz porozmawiać o tradycjach, zadaniach i prowadzonym szkoleniu w pododdziałach brygady. Natomiast na zainteresowanych służbą w szeregach brygady czekali rekruterzy.

 

Minister Obrony Narodowej ustanowił dzień 26 lipca jako oficjalne święto żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta data nie jest bez znaczenia, bo właśnie ten dzień na Podkarpaciu upamiętnia rozpoczęcie „Akcji Burza”.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria: Facebook | Apel z okazji święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Autor tekstu: Daniel Kozik
Autor zdjęć: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP