Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Po prawej wieńce dożynkowe, na środku ołtarz, po lewej ludzie w ławkach.

 


Tekst i foto Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Tradycyjnie na początku września zakończenie żniw świętują rolnicy powiatu mieleckiego. Dożynki odbyły się tym razem w Mielcu na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wśród gości był marszałek Władysław Ortyl.

 

Święto plonów rozpoczęła polowa msza święta, przed nową halą sportową w Mielcu. Eucharystię celebrował ks. Maciej Igielski z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie barwnym przemarszem na czele z grupami wieńcowymi uczestnicy przemieścili się na pobliskie błonia gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.  

 

Cieszę się, że to dożynkowe święto ma taki tradycyjny charakter. Zaczęło się od mszy świętej podczas której usłyszeliśmy o szacunku dla chleba i pracy rąk ludzkich. O tym wspaniałym chlebie, który jest trudem pracy rąk rolnika. Dziś podsumowując ten okres plonów dziękujemy i prosimy o dalszy trud. Oczywiście rolnicy muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Staramy się jako samorządowcy ich wspierać. Dziękuję także za wszelkie działania posłowi Fryderykowi Kapinosowi. On wie co to znaczy bo pracował w takiej firmie, która korzystałaś ze zboża, korzystała też z produkcji mięsa. Dziękuję też wszystkim samorządowcom którzy każdego dnia spotykają się z rolnikami, bo każdy mieszkaniec z obszaru wiejskich jak masz czymś problem przychodzi przede wszystkim w pierwszej kolejności do wójta, do samorządowców – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Poseł Fryderyk Kapinos po swoim przemówieniu odczytał również list od ministra rolnictwa Roberta Telusa. Gospodarzem był starosta mielecki Stanisław Lonczak, a starostami dożynek małżeństwo Mirosław i Teresa Gnida. Przesłanie do rolników kierowali z mównicy również poseł Krystyna Skowrońska, Zdzisław Lasota w imieniu senatora Zdzisława Pupy, przewodniczący rady powiatu Marek Paprocki i Jacek Wiśniewski prezydent Mielca.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook