Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna za mównicą. W tle tłum ludzi w płaszczach

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: PUW


Wojewódzkie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się tradycyjnie w Rzeszowie, przy pomniku gen. Tadeusza Kościuszki. W uroczystościach, pomimo deszczu, uczestniczyli licznie mieszkańcy miasta, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji samorządowej, państwowej oraz podkarpackich instytucji i stowarzyszeń. Nie zabrakło również harcerzy, młodzieży ze Strzelca, a także wojska i służb mundurowych.


Samorząd województwa reprezentowali wspólnie marszałek Władysław Ortyl i wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obchody rozpoczęły się mszą w Kościele Farnym, której przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny. Po niej uczestnicy przeszli na rzeszowski Rynek, gdzie przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki odbyła się dalsza część patriotycznych uroczystości. Jej tradycyjnym, pierwszym elementem było podniesie biało-czerwonej flagi oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie odczytano Preambułę Konstytucji RP, po czym głos zabrali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa Władysław Ortyl.


Wojewoda przypomniała najważniejsze wydarzenia z historii Polski, dowodząc, że Polska jest niezwykle ważnym krajem dla Europy, gdyż walcząc o własną wolność potrafimy walczyć o wolność i niezależność naszych sąsiadów.


Dziś, jesteśmy silnym i suwerennym państwem, ukształtowanym przez niełatwe dzieje historyczne, wśród których Konstytucja 3 Maja 1791 roku ma szczególne znaczenie. To ona bowiem gruntownie zmieniła ustrój naszego państwa i stała się podstawą do kolejnych reform – mówiła wojewoda Ewa Leniart.


Wojewoda dodała również, że Konstytucja 3 Maja zapisała się w historii, jako świadectwo wielkiej moralności i przenikliwości. Ewa Leniart mówiła także o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli dla „sprawy polskiej”. Na koniec zaś zwróciła się do mieszkańców regionu z apelem:


 Szanowni państwo, pielęgnujmy naszą niepodległość, dbajmy o nią, by już nikt nam jej nigdy nie zabrał – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.


O wadze Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla kolejnych pokoleń Polaków, mówił także Marszałek Władysław Ortyl:


Konstytucja była wyrazem walki o wolność i godność narodu, a jednocześnie wielkim osiągnięciem w dziedzinie polityki. Otwierała też drogę do modernizacji i przemian i była wyrazem polskiego ducha wolności – powiedział marszałek.


Marszałek podkreślał, że Konstytucja 3 Maja to dla naszej Ojczyzny ważna karta historii, o której warto zawsze pamiętać:


Dzisiaj, kiedy stoimy w obliczu trudnych wyzwań musimy przypomnieć sobie o jej wartościach i duchu walki, które przewijały się przez wieki naszej historii. Musimy pamiętać o naszych przodkach, którzy zawsze walczyli o nasza wolność i niepodległość – mówił marszałek Ortyl.


W swoim wystąpieniu marszałek odniósł się także do współczesnych wyzwań w kontekście wojny w Ukrainie, mówiąc, że to czas, kiedy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest jedność i solidarność wewnętrzna naszego kraju.


Uroczystości, które uświetniła Kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, zakończyły się Apelem Pamięci, po którym pod pomnikiem gen. T. Kościuszki złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu samorządu województwa wieniec złożyli: marszałek województwa Władysław Ortyl oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Ostatnim elementem uroczystości była defilada żołnierzy i służb mundurowych.

 

Galeria zdjęć:


Pełna galeria zdjęć: Facebook | Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Rzeszowie