Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Autor tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa

Autor zdjęć: Bieszczadzki Odział Straży Granicznej

Biuro Prasowe UMWP

 

W tym roku Bieszczadzki Odział Straży Granicznej obchodzi 32. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji w Przemyślu odbyły się uroczyste obchody, w których wicemarszałek Piotr Pilch został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej.
 
Święto rozpoczęła msza św. w intencji pracowników i funkcjonariuszy Straży Granicznej odprawiona w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Następnie uczestnicy przenieśli się na plac apelowy siedziby BiOSG w Przemyślu, gdzie odbyły się główne uroczystości.
 
SG stanowi jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa państwa, najnowocześniejsze technologie poprawiają jakość pełnionej służby i wykonywanych zadań, ale najważniejsi są dobrze wyszkoleni funkcjonariusze i pracownicy. – mówił Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Andrzej Popko.
 
Oprócz wielkiego poświęcenia wykazaliście się empatią w stosunku do milionów uchodźców - głownie kobiet i dzieci. Wojna na Ukrainie zmieniła postrzeganie pracy w Straży Granicznej. Stała się ona służbą drugiemu człowiekowi – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.
 
Wojewódzkie obchody święta SG były również okazją do podziękowań oraz wręczenia awansów, wyróżnień i odznaczeń. Oprócz wicemarszałka Piotra Pilcha, Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, zostali odznaczeni m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec. Natomiast kilka dni wcześniej, podczas centralnych uroczystości w Krakowie, komendant BiOSG gen. bryg. SG Andrzeja Popko z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał Złoty Krzyż Zasługi, a jego zastępca płk. SG Roberta Kielara brązowy.
 
Jednym z wydarzeń podczas święta SG było również oficjalne otwarcie sali tradycji, której celem jest gromadzenie oraz przechowywanie eksponatów i pamiątek utrwalających historię tej formacji.
 

Galeria zdjęć: