Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trójka osób idzie w stronę aparatu. Mężczyzna na środku trzyma wiązankę kwiatów.

 


Autor tekstu i zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP 

 

„Krwawa niedziela” to symbol ludobójstwa, które objęło całe, ówczesne Kresy południowo-wschodnie II Rzeczypospolitej i miało na celu masową eksterminację polskiej ludności cywilnej. Głównym punktem w Rzeszowie obchodów rocznicy Zbrodni Wołyńskiej była Msza Święta celebrowana w Kościele pw. Św. Krzyża, której przewodniczył ordynariusz rzeszowski ksiądz biskup Jan Wątroba. Marszałek Władysław Ortyl oddał hołd ofiarom uczestnicząc w uroczystościach.

 

Dziś przypominamy tamten dzień sprzed 80 lat. Dziś o tym dramacie musimy pamiętać. Mówić o nim i go przypominać. Wczoraj, jak i na przestrzeni 80. lat, pokazaliśmy, że na niewłaściwych osobach szukano odwetu. Wczoraj udowodniliśmy, że tu na Podkarpaciu, z wielkim sercem i solidarnoscią, nie pytając o nic, przyjęliśmy tych, którzy potrzebowali pomocy. Pamiętamy o tych, którzy zgineli z rąk nacjonalistów ukraińskich. O tych, którzy spłoneli. O tych niepochowanych, którzy wciąż na ten pochówek czekają. – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas obchodów.

 

Po mszy w intencji ofiar ludobójstwa marszałek złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Polaków pomordowanych, zamęczonych i wypędzonych z Kresów południowo-wschodnich Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1939-1947.

 

"Krwawa niedziela" wpisała sie w historię wyjątkowo tragicznie. Tylko twarda prawda może być odbrym funadmentem do budowania przyszłości między dwoma narodami. Dlatego tak ważne jest, by te prawdę powtarzać, utrwalać, a także upominać się o miejsca pochowkow tych wielu ofiar - mówila wojewoda podkarpakci Ewa Leniart

 

11 lipca 1943 r. był jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej. Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali jednocześnie 99 miejscowości - mordując mieszkających tam Polaków. Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej zamordowano około 100 tysięcy Polaków. Instytut Pamięci Narodowej określił działania UPA w latach 1943-1944 mianem ludobójstwa.

 

Upamiętnienie ofiar Zbrodni Wołyńskiej w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej jest częścią Festiwalu Dziedzictwa Kresów, którego współorganizatorami są samorząd województwa podkarpackiego oraz gmina Leżajsk. Festiwal potrwa do 6 sierpnia.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej