Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

Dzień 11 listopada to niezwykle symboliczna data. Tego dnia Polska powróciła do grona niepodległych państw. Tak jak już stało się to zwyczajem w ostatnich latach, uroczyste obchody i świętowanie odbyło się na placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

W wojewódzkich obchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd województwa reprezentowali marszałek województwa Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek oraz wiceprzewodniczący sejmiku podkarpackiego Jerzy Cypryś któremu towarzyszyli delegaci młodzieżowego sejmiku. Obecni byli także parlamentarzyści poseł Wiesław Buż oraz nowowybrani senator elekt Józef Jodłowski oraz poseł elekt Ewa Leniart, jak również wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, zastępcy prezydenta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak i Dariusz Urbanik oraz przedstawiciele służb mundurowych, środowisk akademickich, związków i stowarzyszeń. Na uroczystość przybył także Generał Brygady U.S.A. 10 Dywizji Górskiej Eric Riley. Wydarzenia patriotyczne przyciągnęły grono mieszkańców Rzeszowa i okolic.

 

Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Następnie uczestnicy brali udział w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława. Następnie zaproszeni goście, organizatorzy, mieszkańcy miasta i regionu przeszli ulicami Rzeszowa na Plac Wolności, przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu odbyła się główna część uroczystości, którą rozpoczęło podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt podczas odśpiewania Hymnu Państwowego. Obchodom towarzyszyło bicie Dzwonu Niepodległości. W dzwon uderzali m.in marszałek Władysław Ortyl, wicewojewoda Radosław Wiatr, generał Eric Riley, nowy dyrektor Zamku w Łańcucie dr Piotr Szopa, reprezentanci mieszkańców.

 

Święto Odzyskanie przez Polskę Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w roku. 105 lat temu 11 listopada stał się przełomowym momentem w dziejach Europy, a nade wszystko w dziejach Polski. Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach zaborów i powstańczych zrywów. Dzięki pełnej poświęceń pracy wielu pokoleń Polaków oraz starań elit politycznych, kulturalnych i oświatowych o zachowanie tożsamości narodowej- Polska odzyskała upragnioną wolność- powiedział wicewojewoda Radosław Wiatr

 

Ten listopadowy dzień, Narodowe Święto Niepodległości, wzbudza w naszych sercach i umysłach radość, poczucie dumy, ale i refleksję. Przed 105-ciu laty - 11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach Europy, Polska odzyskała niepodległość, na nowo budując podwaliny domu dla wszystkich tych, którzy czuli, że w ich wnętrzu bije polskie serce. Dziś świętując tę wspaniałą rocznicę odczuwamy głęboką wdzięczność i szacunek dla  naszych przodków, którzy – pomimo zniewolenia – nie zaprzestali walki o wolną Polskę oraz pracy na Jej rzecz. Oddajemy hołd tym, którzy o niepodległość Najjaśniejszej  Rzeczypospolitej walczyli i z Jej Imieniem na ustach ginęli, tym, którzy cierpieli na wygnaniu i  zsyłce, którzy za bycie patriotami płacili cenę najwyższą- mówił marszałek Władysław Ortyl

 

Na zakończenie odczytano uroczysty, niepodległościowy Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, po czym Orkiestra Wojskowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich odegrała pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości wszyscy chętni zgromadzeni mogli uderzyć w Dzwon Niepodległości.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: 105 rocznica Niepodległości