Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Autorzy tekstu i zdjęć: Monika Konopka, Tomasz Leyko
Biuro Prasowe UMWP

 

Barwne i rozśpiewane korowody z okazji święta Trzech Króli przeszły dzisiaj ulicami podkarpackich miejscowości. Orszaki przemaszerowały między innymi przez Rzeszów i Mielec. Do stolicy Podkarpacia wydarzenie wróciło po trzyletniej przerwie.

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w orszaku w swoim rodzinnym Mielcu. W Rzeszowie samorząd województwa reprezentował zaś wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Mielecki Orszak wyruszył bezpośrednio po mszy św. o 10.30 spod kościoła pw. Ducha Świętego. Mielczanie przemaszerowali ulicami Pisarka, Sienkiewicza i Mickiewicza na Rynek gdzie odbył się symboliczny hołd Kacpra, Melchiora i Baltazara. W orszaku obok marszałka szli również poseł Fryderyk Kapinos i prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. Każdy z nich ze sceny złożył mieszkańcom Mielca noworoczne życzenia, doceniając również organizatorów wydarzenia. Wspólne kolędowanie zapewniła orkiestra dęta Samorządowego Centrum Kultury.

To wspaniałe, że ta tradycja organizacji Orszaków Trzech Króli tak pięknie się rozwija i w Mielcu i w całym kraju. Dziękuję organizatorom za przygotowanie tej uroczystości i wszystkim Państwu za udział. Życzę pomyślności błogosławionego nowego roku, zdrowia szczęścia, wszystkiego najlepszego, niech się darzy – powiedział do zgromadzonych marszałek Władysław Ortyl.

 

Podobnie jak w poprzednich latach orszak przygotowuje Samorządowe Centrum Kultury wraz z parafiami pw. Ducha Świętego i św. Mateusza.

W Rzeszowie orszak rozpoczął się w samo południe od modlitwy Anioł Pański, którą uczestnicy odmówili na parkingu przy Hali Podpromie, a przewodniczył jej biskup rzeszowski Jan Wątroba. Dalej trasa Orszaku Trzech Króli wiodła aleją Lubomirskich,  ulicą 3 Maja, aż do Placu Farnego. Na czele korowodu szedł Gwiazdor, za nim podążały owieczki, a za nimi orszaki królewskie wiedzione przez Trzech Króli. Orszak został podzielony na trzy kontynenty: Europę, którą reprezentował król Kacper, niosący w darze złoto, Azję – reprezentowaną przez króla Melchiora niosącego kadzidło oraz Afrykę, którą wiódł w korowodzie król Baltazar ofiarowujący mirrę.

Podczas pochodu orszak zatrzymywał się w wyznaczonych miejscach, w których odgrywane były scenki o tematyce biblijnej. Autorem scenariusza orszaku była Agnieszka Przywara, a odegrane scenki miały następujące tytuły: „Rozporządzenie cezara Augusta", „Niegościnna Gospoda", „Pastuszkowie w polu", „Anioł Boży", „Dwór Heroda", „Walka dobra ze złem". Orszak zakończył się na placu Farnym.

Organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a całość koordynowała Nina Kitlińska, prezes stowarzyszenia. Samorząd Województwa podkarpackiego był partnerem wydarzenia.

Hasło Orszaku Trzech Króli w 2024 brzmiało: „W jasełkach leży!”. Jest to fragment XVII - wiecznej kolędy - „Nowy rok bieży”. W Rzeszowie rozbrzmiewały jednak także inne hasła: „Niech każdy się dowie – Orszak znów w Rzeszowie!”, a także – „Niech cały świat wierzy – Bóg w jasełkach leży!” i „Na zbawienie tobie – Bóg twój leży w żłobie!”.

Na zakończenie uczestników rzeszowskiego orszaku pobłogosławił Biskup Jan Wątroba, który przekazał również życzenia na Nowy 2024 Rok. Noworoczne życzenia złożyli także: w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś- wiceprzewodniczący sejmiku, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Krystyna Stachowska Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna Galeria zdjęć:

Orszak Trzech Króli w Mielcu
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie