Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Żołnierze przed pomnikiem. Salutują.

 


Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

W Rzeszowie odbyły się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach z udziałem wojskowej asysty honorowej uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych nim m.in.: Andrzej Szlachta – poseł RP, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Stanisław Kruczek - Członek Zarządu Województwa oraz Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Podkarpackiego. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych i kombatanci.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Uroczysta msza była momentem skupienia, modlitwy i zadumy nad tragicznymi wydarzeniami sprzed lat oraz nad wartościami, które kształtują naszą narodową tożsamość. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli przed tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 roku, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

 

Dzisiaj, stojąc tutaj razem, oddajemy hołd tym, którzy 84 lata temu stawili czoła potwornościom II Wojny Światowej. To jest moment, w którym wspólnie skupiamy się na pamięci, honorze i jedności, które są fundamentem naszej narodowej tożsamości. Dziękujemy naszym bohaterom za ich poświęcenie, odwagę i determinację w walce o wolność naszej ojczyzny. To właśnie dzięki nim, jesteśmy dzisiaj tu razem, żyjąc w spokojnym kraju. Chwała Bohaterom! – mówił Stanisław Kruczek członek zarządu województwa podkarpackiego.

 

Rzeszów, będący świadkiem wielu dziejowych wydarzeń, uczcił pamięć tych, którzy w heroicznym wysiłku bronili naszej ojczyzny w czasie II wojny światowej w tradycyjny sposób: odegraniem hymnu, odczytaniem apelu pamięci oraz złożeniem wieńców i wiązanek przed pamiątkowymi tablicami.

 

Spotykamy się, by wspólnie upamiętnić wybuch II wojny światowej, która przyniosła ze sobą niewyobrażalny ogrom cierpień i śmierci. Wojny, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. od agresji hitlerowskich Niemiec na II Rzeczpospolitą. Siłą naszą może być tylko pamięć o chwale polskiego oręża, o wielkim bohaterstwie Polaków, o zobowiązaniu do troski wobec żyjących kombatantów, ponieważ są świadkami tamtego bohaterstwa, ale to jest także jasne przesłania dla nas żyjących. Mamy zobowiązanie nie tylko pamiętać o tych, którzy złożyli ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, ale także powinność, aby tę pamięć przekazywać następnym pokoleniom – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

 

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. W dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej upamiętnimy żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji.

 

Galeria zdjęć: